Штучний інтелект відновив фрагменти стародавніх месопотамських текстів

Дослідники Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі використовували штучний інтелект, щоб відновити пошкоджені фрагменти текстів епохи Давньої Месопотамії.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на Національну академію наук США.

У дослідженні вчені повідомили, що документальні джерела політичної, економічної та соціальної історії Древньої Месопотамії – це сотні тисяч глиняних табличок тексту, написаного клинописом. Більшість з них пошкоджені і мають прогалини в реченнях, а відсутні частини відновлюють експерти.

Вчені використовували доступні оцифровані тексти для тренування вдосконалених алгоритмів машинного навчання, щоб реставрувати економічні та адміністративні документи Перської імперії (XI-IV ст. до н.е.).

Месопотамський клинопис – один з перших відомих форм письма. Ймовірно, його винайшли у південній частині Месопотамії наприкінці четвертого тисячоліття до н.е. і спочатку використовували для запису щоденного бухгалтерського обліку на глиняних дощечках у шумерських містах.

Месопотапський клинопис / Фото: Wikipedia.org

Згодом глиняні дощечки пошкоджуються, на них з’являються тріщини і плями, що ускладнює повне відтворення інформації вручну. Дослідники зібрали транслітеровані тексти сайту Achemenet і розробили метод, яким нейронна мережа автоматично заповнює у них пропуски. В основі методу – модель, яка називається 2-gram, принцип її роботи полягає у припущенні кожного слова на основі того, як часто воно з’являється в тексті перед попереднім.

Дивіться також: Археолог Кирило Горбенко розповів, які перспективи музею городища Дикий Сад

Оскільки кількість оцифрованих текстів збільшуватися, штучний інтелект можна навчити відновлювати пошкоджені матеріали інших жанрів, наприклад наукові або літературні. Вчені відзначили, що дослідження – перший крок у реставрації втраченого древньої спадщини.

Нагадаємо, на острові Березань археологи знайшли монети, які чеканили в Ольвії.

Як відомо, на території Національного історико-археологічного заповідника “Ольвія” на Миколаївщині презентувалась унікальна виставка “Античні коди України. Сакральні реконструкції”.

Раніше повідомлялось, археологи знайшли автентичні закриті комплекси (ями), унікальний посуд, а також отримали інформацію про структуру давнього міста Борисфен.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram