Інженер і бургомістр: хто керував Миколаєвом у 1941-1944 роках?

Німецька окупаційна влада діяла у Миколаєві з cерпня 1941 до березня 1944 року, одним із її маловідомих рішень було призначення інженера Миколи Ползунова бургомістром міста.

Про біографію очільника Миколаєва під час нацистської окупації у програмі “Діалог” розповів кандидат історичних наук, дослідник обласного центру пошукових досліджень Анатолій Погорєлов.

Загальновідомо, у нацистських загарбницьких планах завоювання і освоєння “життєвого простору для арійської раси” Адольфа Гітлера приваблював Кримський півострів, Північне Причорномор’я і Приазов’є. У фюрера була ідея перетворити цей регіон Південної України в елітну імперську територію «Готенланд» і включити його до складу Великої Німеччини. Він вважав ці землі прабатьківщиною германців – остготів і мріяв сюди пересили представників “нордичної раси” з Німеччини, Австрії і Скандинавських країн.

Всі основні ключьові владні посади займали імперські німці, допомогала окупантам міська управа. Тривалий час в історії Миколаєва, зокрема у Вікіпедії ви не знайдете інформацію про бургомістра Миколаєва, який був з грудня 41-го року по березень 44-го року, а саме Миколу Ползунова, – розповідає дослідник.

За словами Анатолія Погорєлова, який детально займається цим питанням в історії Миколаївщини часів Другої світової війни, дослідником було опубліковано ряд публікацій на основі архівних джерел про біографію очільника міста часів німецького окупаційного режиму.

Людина із досить заможної радянської родини. Його батько до революції (прим.ред. – Жовтневої революції 1917-го року) викладачем залізничного технікуму. Микола Ползунов у 20-30-х роках працював у морському порту, був головним інженером міста Миколаєва, – зазначає кандидат історичних наук.

Дивіться також: Демократія починається з архівів, – Анатолій Погорєлов про роботу з архівами в Україні

Він додав, завдяки роботі з архівними документами вдалось з’ясувати, що після арешту Ореста Масикевича у грудні 1941 року, який до цього займав посаду Миколаївського бургомістра через його зв’язки з Організацією українських націоналістів (ОУН), зайняти його місце було запропоновано Миколі Ползунову.

Він довгий час відмовлявся, проте з грудня 1941 року по серпень 42-го він фактично обіймав дві посади: головного інженера і бургомістра. Важливо сказати, саме завдяки його роботі у перші місяці 41-го року після захоплення міста окупантами значна кількість промислових об’єктів була відновлена: електростанції, водогін та заводи. У цілому за кілька місяців було відновлено близько 25-ти підприємств, які у першу чергу працювали на окупантів, – розповідає Анатолій Погорєлов.

Кандидат історичнх наук зазначив, що бургомістр Микола Ползунов отримав дві нагороди від німецького командування. У березня 1944 року разом з дружиною та дітьми евакуювався у болгарське місто Русе, але невдовзі здався радянських військам.

Під конвоєм його привезли в Одесу, потім до нас (прим.ред.- у Миколаїв), оскільки свої злочини він чинив тут. Згідно документів, які вдалось віднайти, у липні 1945 року за вироком суду його стратили – розстріляли. Місце поховання невідоме. Однак, ця постать є все одно цікавою, адже керувала окупованим містом упродовж трьох років, – підкреслив Анатолій Погорєлов.

Нагадаємо, у Миколаєві вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні.

Як відомо, напередодні Дня скорботи і пам’яті жертв війни миколаївцям показали виставу за книгою Нобелівської лауреатки.

Раніше повідомлялось, науковець-історик Ігор Ніколаєв вважає, що характерною особливістю “Великого терору” 1937-1938 років була поява явища “трійок”.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram