Науковець Миколаївського обласного центру пошукових досліджень Ігор Ніколаєв вважає, що характерною особливістю “Великого терору” 1937-1938 років була поява явища “трійок”.
Таку думку доктор історичних наук озвучив в ефірі програми “Діалог” на телеканалі “МАРТ”.
За словами Ігоря Ніколаєва, “трійки” – це явище, яке не мало аналогів у юриспруденції. Особлива трійка НКВС — це орган позасудового винесення вироків у СРСР, що існував в 1937–1938 роках під час Великого терору. Трійки формувалися зазвичай на рівні області. Складалися з начальника підрозділу НКВС, секретаря обкому партії і прокурора. Трійки виносили вироки за статтями кримінального кодексу.
Справи у них розслідувались працівниками НКВС (прим. ред. – Народний комісаріат внутрішніх справ) дуже швидко – протягом місяця. Наприклад, затримувалась людина, після розгляду справи слідчний НКВС видає обвинувачувальний вирок і передає справу на розгляд “трійки”. Вона її розглядала протягом 10-15 хвилин, тобто права на перегляд справи не було і адвоката теж не було, – розповідає Ігор Ніколаєв.
Дивіться також: Найбільше постраждала інженерна інтелігенція, – історик Ігор Ніколаєв про сталінські репресії у Миколаєві
Історик зазначив, вироки виносились на різні терміни: як правило, це було від п’яти до десяти років, або ж найвища міра соціального захисту – розстріл.
Зазначимо, в Україні у 1937-1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решта були відправлені до в’язниць і таборів.
За даними державного архіву Миколаївської області, тільки по Миколаївщині у 1937-1938 рр. було винесено близько 6 300 вироків, з них до розстрілу – більше 2000.
Нагадаємо, 17 травня, в Україні пройшла річниця Дня пам’яті жертв політичних репресій.