Демократія починається з архівів, – Анатолій Погорєлов про роботу з архівами в Україні

На сьогодні в Україні створені всі умови для якісного та всебічного вивчення архівних документів періоду 1917-1991 років.

Про це заявив дослідник Миколаївського обласного центру пошукових досліджень Анатолій Погорєлов у програмі “Діалог” на ТРК “МАРТ”.

Науковець зазначив, з прийняттям Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” у 2015 році, доступ до документів радянського періоду в Україні став вільним, що створює передумови для наукової роботи з ними.

Архіви в Україні відкриті. До нас приїжджають дослідники з різних держав, я в архівах зустрічав німців, американців та інших іноземців. Білоруси їдуть до нас працювати, оскільки документи, які зберігаються в архівах Республіки Білорусь засекречені до 2065-го року. У Росії ситуація ще складніша, тамтешні дослідники пишуть, що є труднощі, навіть з тими людьми, яким гарантований законодавством доступ до документів своїх родичів. Україна, як і країни Балтії, Чехія і Польща, стала на той курс, що демократія починається з архівів, – розповідає Анатолій Погорєлов.

Дивіться також: Напередодні Дня скорботи і пам’яті жертв війни миколаївцям показали виставу за книгою Нобелівської лауреатки 

За словами дослідника у своїй роботі він найбільше має справу з архівними документами спецслужб, доступ до яких є обмеженим. На відміну, від державних з каталогами та описами, у архівах спецслужб необхідно знати прізвище та ім’я особи відомості про якого необхідно знайти.

Оскільки в архівах Служби безпеки України та МВС зберігаються архівно-кримінальні справи на тих чи інших осіб, тому виникає замкнено коло: з чого починати пошук? Ось тут стають на допомогу наші видання “Реабілітовані історією” та “Книга пам’яті України”, так як у кожній книзі є розділ, де подаються короткі анотації про людей і це є ключем пошуку цих матеріалів, – підкреслив Анатолій Погорєлов.

Нагадаємо, у Миколаєві вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні.

Раніше повідомлялось, доктор історичних наук Ігор Ніколаєв розповів про особливості політичних репресій 1930-х років на території Миколаєва.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram