Фото: Економічна правда

В “Укркосмосі” розповіли про долю першого українського супутника, який залишається у РФ

Суд відмовив повернути ДП “Укркосмос” кошти, які були витрачені на створення першого українського телекомунікаційного супутника “Либідь”. На його будівництво уряд отримав кредит на 292 мільйона доларів. Наразі є три варіанти сценарію майбутнього супутника.

Про це повідомив голова Державного космічного агентства Володимир Усов в інтерв’ю для “Економічної правди”.

Договір на отримання супутника зараз недійсний. Ми повинні якось фізично отримати супутник. Є три сценарії розвитку подій, – пояснює Усов.

Як відомо, у 2007 році Кабінет міністрів України схвалив постанову про створення першого українського геостаціонарного телекомунікаційного супутника “Либідь”. У 2009 році ДП “Укркосмос” під гарантії уряду України отримав від Канадського експортного агентства кредит на 292 мільйонів доларів для створення супутника.

Як виявили слідчі НАБУ, значну частину цих коштів вкрали посадовці “Укркосмосу”, а напівготовий супутник “Либідь” з 2014 року лежить на російському підприємстві “Інформаційні супутникові системи” в Красноярську.

В кінці 2019 року Кабмін закінчив виплачувати з бюджету Канадському експортному агентству кредит, який в еквіваленті перевищив 6 млрд грн.

Читайте також: Пентагон опублікував розсекречені відео, які демонструють НЛО

Сценарій перший. Держава розуміє, що для запуску супутника проєкт треба докапіталізувати. Потрібні гроші на створення ракети, тестування супутника, його доопрацювання і подовження гарантійних строків. Сума велика – 50-60 мільйонів доларів.

Держава може докапіталізувати цю суму, якимось чином отримати від Росії супутник і добудувати ракету, де використовувалися російські деталі та двигуни і запустити цією ракетою наш супутник з “Байконуру”.

Вірогідність такого розвитку подій, як ви розумієте, доволі низька. Дуже багато невідомих складових, дуже багато політичних факторів, які унеможливлюють співпрацю з Росією. Тому перший варіант найскладніший.

Сценарій другий. Ми знаходимо інвестора, який може реалізувати проєкт. Як це може запрацювати? Інвестор розуміє, на яку суму йому треба докапіталізувати проєкт, щоб зібрати ракету і запустити супутник. За це інвестор отримує частину потужності супутника. Потужність буде розподілена між Україною та інвестором.

Цей сценарій більш реалістичний. Не скажу, що в нас є черга з інвесторів, які у 2020 році прийдуть інвестувати в супутник з такою складною історією і який перебуває на території Російської Федерації. Однак теоретично це можливо.

Сценарій третій. Ми розуміємо, що не зможемо самі або з інвестором запустити супутник і використовувати його для наших потреб. Причина – це супутник зв’язку і спецзв’язку. Використовувати супутник, який ми повинні запустити з підконтрольного РФ “Байконуру”, небезпечно з точки зору національної безпеки.

Тоді ми можемо продати третій стороні наші права на витребування супутника з РФ і вже на отримані гроші розробити власний український супутник.

Це три сценарії: від найменш реалістичного до найбільш реалістичного, – резюмує голова Державного космічного агентства Володимир Усов.

Нагадаємо, SpaceX успішно відправила астронавтів на МКС.

Як відомо, у NASA представили нові принципи освоєння Місяця.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram