Україна передала Німеччині перелік озброєнь, які хотіла би отримати від федеративної республіки, але в ФРН стверджують, що причини відмов Берліна – не лише політичні.
Як повідомляє Süddeutsche Zeitung, Київ надіслав список у листі до міністерств закордонних справ і оборони, передає Укрінформ.
У ньому згадані зенітно-ракетні комплекси середньої дальності, портативні зенітно-ракетні комплекси, протидронні гармати, мікрохвильові системи ураження, електронні системи позиціонування, прилади нічного бачення, камери спостереження та боєприпаси тощо. Наголошується, що це «системи зброї оборонного характеру».
Читайте також: Зеленський – про стримування агресії РФ: Профілактика краще, ніж реанімація
Утім, як повідомляє своєю чергою Welt, Бундесвер сам відчуває нестачу озброєнь і матеріалів.
У дискусії про поставки німецької зброї Україні бракує реалізму – з обох сторін. Київ хоче зброю, якої немає у Берліна», – стверджує видання.
Воно посилається на заяву посла України в Берліні Андрія Мельника, який говорив про німецькі військові кораблі для захисту в Чорному та Азовському морях, а також про величезний попит на найсучасніші системи протиповітряної оборони, які виробляють німецькі компанії.
Це нереально, принаймні в короткостроковій перспективі, адже Бундесвер також хотів би мати обидва ці види озброєнь, – йдеться у статті.
У ній також зазначається, що Україні знадобляться і боєприпаси, «але про це також не може бути й мови, адже склади Бундесверу порожні». Навіть із засобами індивідуального захисту можливості обмежені. Наприклад, Україна попросила у Міноборони захисні жилети та каски: жилетів бракує, захисних шоломів змогли, після інвентаризації, запропонувати 5 тисяч. Федеральний уряд, як відомо, постійно відхиляє ідею постачання зброї Україні.
Читайте також: Зброя, яку Україна отримує від міжнародних партнерів, посилено охороняється – Резніков
Між тим, серед німецького політикуму та в ЗМІ останнім часом дедалі гучніше лунають голоси на підтримку України.
Зокрема, депутат Бундестагу від ХДС Норберт Реттген у ефірі телеканалу ZDF назвав абсолютно виправданим право України на самооборону.
В Україні вирує війна. Країна перебуває під загрозою з боку Росії, тоді як сама не представляє загрози для Росії. Звісно, в цій ситуації Україна має право захищатися. Підтримати її поставками зброї для самозахисту є політично моральним і законним, – сказав він.
Щоправда, водночас політик зауважив, що німецькі поставки зброї могли би призвести для знищення можливостей для переговорів з Москвою.
Читайте також: Зеленський 14 лютого зустрінеться з канцлером Німеччини
З цим не погоджується політолог, експерт з оборонних питань Ульріке Франке. Вона вважає, що постачання німецьких озброєнь Україні, з одного боку, стало би сигналом, у тому числі повної підтримки курсу НАТО на підтримку Києва; з іншого, слугувало би меті стримування.
Насправді, це логіка деескалації, – зазначила Франке, додавши, що цим партнери підвищили би для Росії ціну її можливого вторгнення, і Кремль подумав би двічі, ніж нападати.
На підтримку постачання Україні оборонних озброєнь висловилися в журналі Spiegel дві лауреатки Нобелівської премії з літератури – Світлана Алексієвич і Герта Мюллер, які зараз живуть у ФРН.
Звісно, Німеччина повинна допомогти Україні зброєю для самооборони, – сказав Алексієвич.
За її словами, «Україна має вийти переможницею з цього конфлікту, який є важливим для демократії в Україні, а також у Білорусі».
Читайте також: Україна і Туреччина підписали вісім двосторонніх документів
Мюллер також засудила позицію Німеччини в українському конфлікті.
«Це жахливо те, що зараз говорять наші політики… Як можна бути такими боягузливими? Німці зі своєю історією повинні допомогти Україні, – каже Мюллер.
У лютому міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підтвердив, що Вашингтон запропонував призначити послом США в Україні Бріджит Брінк, яка зараз очолює американське дипломатичне представництво у Словаччині.
У свою чергу, Президент Володимир Зеленський наголошує на тому, що зброя, яку надають Україні міжнародні партнери, потрібна для захисту, а не для нападу.