Села Квітневе і Киселівка Первомайської громади є одними з найбільш постраждалих населених пунктів у Миколаївській області. Перше рашисти вразили вогневою системою «Солнцепек», по другому 9 місяців гатили з важкої зброї.
Як нині виглядають території та чи є там життя, дивіться у сюжеті.
Більшості місцевих повертатися у селі Квітневе вже нікуди. Майже 9 місяців територією Первомайської громади пролягала лінія фронту, а ще навесні 2022 року російські окупанти обстріляли Квітневе з важкої вогнеметної системи «Солцнецепёк». Як відзначають військові, застосування такої зброї є черговим доказом терористичних дій російської армії.
З початку війни і десь до вересня місяця дорога сюди була закрита, позаяк на межі між Квітневим та Киселівкою стояли окупаційні війська, які постійно обстрілювали і село Квітневе, і центр громади, села Засілля та Новоселівка. По Квітневому, зокрема, в один з днів гатили системою «Солнцепек». Після повної деокупації, 10 листопада, люди почали повертатися, власне, і в село Квітневе, інші села. На дану хвилину зараз тут проживає більше 20 людей, але час від часу люди приїжджають сюди із міста для того, щоб відновлювати свої будинки, — розповів очільник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай.
Нині у Квітневому знищено близько 45% житлового фонду. Решта будинків напівзруйновані або частково вцілілі. Людей, які повертаються у село, зараз важливо забезпечити гуманітарною допомогою та засобами для ремонту помешкань, кажуть у селищній військовій адміністрації. Втім, більшість жителів не готові залишатися тут на зимовий період.
Сусіднє село Киселівка представляє однойменний старостат. Разом з Максимівкою ці населені пункти розташовуються південніше решти сіл Первомайської громади. Майже до середини листопада минулого року Максимівка була окупована, а Киселівка опинилась під щільним вогнем рашистів.
Через неможливість взяти Киселівку під тривалий контроль ворог накривав село з важкого озброєння. Як наслідок, зруйновано житлові будинки, фермерські господарства, місцева церква та школа. Руйнувань зазнали й центральні вулиці.
Більшість будинків залишаються без дахів, без вікон, без дверей, але є хати, які цілі. Найближчим часом ми постараємося, щоб ці хати відновити і щоб люди могли сюди повернутися», — підкреслив Максим Коровай.
Наразі у Киселівському старостаті живуть близько півсотні людей, тоді як на початку війни їх було вісімсот. Продуктові набори доставляють волонтери та місцева влада. Відсутність світла, газу й води є справжнім випробуванням для місцевих, однак навіть в таких умовах знаходяться ті, хто ні за що не хочуть покидати свій рідний куточок.
Нагадаємо, мешканка села Квітневе розповіла про період російської окупації та життя під постійними обстрілами.
Як відомо, актуальну інформацію про ситуацію в Україні та Миколаївській області в умовах російсько-української війни можна знайти: