Депутати Верховної Ради України під час чергового засідання у вівторок, 3 листопада, взяли за основу і в цілому законопроект №2450, що дозволяє змінювати по батькові.
Змінювати по батькові буде можливо вже наступного року. Відповідноа відповідне рішення проголосували 259 народних депутатів.
Проект закону вносить зміни до Цивільного та Сімейного кодексу України.
Зокрема, в Цивільному кодексі пропонується передбачити право людини на наступне:
- по батькові можна змінити з 16 років
- з 14-річного віку по батькові змінити можна тільки за згодою батьків або опікуна
- якщо один з батьків проти зміни по батькові дитини, питання вирішується органами опіки та піклування, або в суді. До уваги береться виконання своїх обов’язків батьками та інші обставини, які можуть вплинути на рішення на користь інтересів дитини.
Читайте також: Зеленський готовий розпустити Раду у разі політичного колапсу
Відповідні зміни пропонується внести також до Сімейного кодексу. Згідно з пояснювальною запискою, законопроект розроблено на виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі “Гарнага проти України” (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року, в якому ЄСПЛ встановив порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основних свобод з огляду на те, що відповідні положення законодавства України, що регулюють питання зміни по батькові, сформульовані недостатньо чітко.
Цей закон набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Також нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект щодо відновлення чинності положень законодавства про електронне декларування, скасованих Конституційним судом.