Венеціанська комісія рекомендує Україні змінити закон про Конституційний суд

Венеціанська комісія радить Україні внести зміни в закон про Конституційний суд, з огляду на кризу, що виникла в результаті його скандального рішення про скасування частини антикорупційного законодавства.

Про це йдеться в новому висновку Венеціанської комісії щодо реформи КС, оприлюдненому 10 грудня пише «Європейська правда».

У ньому Венеціанська комісія радить докладніше прописати правила функціонування Конституційного суду, щоб запобігти потенційним наступні проблеми.

У той же час, висновок не містить рекомендацій з чищення Конституційного суду. У рекомендованих змінах в закон про КС, серед іншого, Венеціанська комісія радить звузити обсяг рішення КС до тих питань, які містяться в депутатських уявленнях, і зобов’язати суд надавати обгрунтування по кожному положенню законодавства, які він оголошує неконституційним.

Дисциплінарна процедура щодо суддів повинна регулюватися законом про КС. Можливість повторно повертати на розгляд справи КС повинна бути передбачена тільки у випадках, коли встановлено, що суддя в зв’язку з цим рішенням скоїв кримінальне порушення (хабар і т.д.).

Радять встановити більш чітке визначення конфлікту інтересів, виділяючи, наприклад, фінансовий конфлікт інтересів, особливо якщо це пов’язано з увагою до суддів з боку НАЗК або розслідуванням НАБУ.

Рекомендують створити орган, який буде здійснювати перевірку кандидатів на посаду судді КС – за участю міжнародних представників, в тому числі з міжнародними експертами з прав людини та представниками громадянського суспільства, щоб гарантувати належні моральні і професійні якості суддів.

Рекомендується запровадити норму, якщо сенат КС визнає якесь положення неконституційним, він у разі запиту від президента або Верховної Ради повинен буде звернутися за підтвердженням на розгляд Великої палати суду.

Також Венеціанська комісія рекомендує заповнювати нині вакантні місця в КС парламентом і Радою суддів тільки після створення органу для перевірки кандидатів.

Отже, створення такої системи є терміновим питанням для того, щоб заповнити ці вакансії, – відзначають у заключенні.

Щоб деполітизувати склад КС, суддів за парламентською квотою радять вибирати кваліфікованою більшістю.

У процесі реформи КС з останнім слід проводити належні консультації з усіх аспектів реформи. З огляду на особливість ситуації в Україні, КС варто проявити стриманість, якщо внесені поправки будуть оскаржені в суді. Венеціанська комісія готова надавати свою допомогу в цьому питанні, – йдеться у рекомендації комісії.

Нагадаємо, скандальне рішення про фактичне блокування системи електронного декларування в Україні Конституційний суд прийняв за поданням 47 депутатів Верховної Ради від “Опозиційної платформи – за життя” та депутатської групи “За майбутнє”.

Раніше повідомлялось, Верховна Рада відновила кримінальну відповідальність за недостовірне декларування про стан передбачений штраф і обмеження свободи.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram