Фото: Миколаївський обласний краєзнавчий музей

У Миколаєві відреставрували античний ліхтар Північного Причорномор’я

Реставратори Миколаївського обласного краєзнавчого музею відновили керамічний ліхтар, якому 2 600 років.

Про розповів цьому науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Смирнов «Суспільному».

Знахідку виявили під час археологічної експедиції на острів Березань у 2013 році. Миколаївські археологи знайшли гончарні печі для виробництва кераміки, що датуються VI століттям до н. е. Вперше в історії дослідження острова вчені виявили квартал, де працювали гончарі.

Цей комплекс унікальний і досить великий. Тут виробляли кераміку за допомогою гончарного круга і потім обпалювали вироби в печах. Ми виявили п’ять печей, – сказав Олександр Смирнов.

Фото: Миколаївський обласний краєзнавчий музей

В одній з печей знайшли 11 сіро-глиняних виробів, які були тут у той момент, коли з невідомих причин піч вийшла з ладу 2600 років тому.

Це велике археологічне везіння, що вироби залишилися в зламаній печі, що це був нерозграбований досі об’єкт. На цій ділянці ми знаходили подібні цікаві керамічні речі не грецького, а власного виробництва, з 2006 року. Але ми не могли зрозуміти, що це за предмети? Бо це були лише дрібні фрагменти, – розповів Олександр Смирнов.

У дослідників Валерія Крутілова, Дениса Бондаренко, Олександра Васильчука та Олександра Смирнова було кілька припущень. Це могла бути модель культової споруди або ритуальний предмет з Храму Афродіти.

Пізніше археологи встановили, що це латерна, тобто ліхтар. У його внутрішню частину на керамічну підставку через дверцята ставили сіро-глиняну лампаду, в яку наливали масло.

Фото: Миколаївський обласний краєзнавчий музей

Також ліхтар мав отвори зверху. Можливо, для того, щоб виходило гаряче повітря, коли всередині горить вогонь. Або щоб його можна було повісити в будівлі і мати більше світла.

Такі ліхтарі відомі в античній археології. Але їх датують римським періодом, тобто І ст. н.е. А ліхтар із острова Березань на 500 років старший, ніж ті, які раніше знаходили в Північному Причорномор’ї. Окрім того, це перший знайдений ліхтар круглої форми, – розповів Олександр Смирнов.

У миколаївських археологів немає реставраційної лабораторії, тому знахідку передали до обласного краєзнавчого музею. За словами Олександра Смирнова, археологи поки не знайшли аналогів в світі.

Нагадаємо, на острові Березань археологи знайшли монети, які чеканили в Ольвії.

Як відомо, миколаївські археологи під час розкопок античного міста Борисфен на острові Березань, знайшли два унікальних автентичних закритих комплекси (ями), датовані другою чвертю VI століття до нової ери.

Раніше повідомлялось, автор проекту-переможця «Дикий сад: погляд крізь тисячоліття» минулорічного конкурсу «Громадський бюджет» Денис Барашковський розповів, як за допомогою міської програми вдається популяризовувати історію давньої пам’ятки у Миколаєві.

Поширити:

Жовтень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031