Фото: Громадянська мережа "ОПОРА" у Миколаївській області

Спостерігачі ОПОРИ розповіли про порушення виборчого процесу на Миколаївщині

П’ять сільських виборчих комісій сформували округи з порушенням – неправильно розподілили депутатські мандати, не з першого разу утворили необхідну кількість округів. А Галицинівська сільська виборча комісія лише 10 вересня створила виборчі округи.

Про це повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

В організації відзначают, 6 вересня на засіданні Мигіївської сільської виборчої комісії була присутня депутатка сільської ради Наталія Повстемська, яка постійно втручалась у роботу комісії. Крім того, були присутні кілька жителів сусідніх сіл, які з дозволу членів СВК входять до складу комісії. Члени комісії кілька разів телефонували в ЦВК, але так і не змогли розібратися з питанням утворення округів. Із боку присутніх звучали погрози і вимоги до членів комісії створити якнайбільше мандатів. У роботі комісії також взяла участь голова Первомайської районної ТВК Світлана Калетинська, яка допомагала створити округи. Як повідомив спостерігач ОПОРИ, спершу комісія прийняла рішення утворити сім округів із похибкою більше 15 % і не закривши засідання, почала розходитись. Та секретарка комісії попросила всіх повернутися і, відмінивши попереднє рішення, комісія прийняла нове рішення створити вісім округів.

Зокрема, 9 вересня Галицинівська сільська виборча комісія тільки почала розглядати питання утворення округів. Рішення щодо формування багатомандатних виборчих округів комісія планує розглядати аж 10 вересня. Відповідно до виборчого законодавства виборчі округи повинні бути утворені не пізніше ніж на другий день виборчого процесу, тобто до 6 вересня включно. Як повідомили спостерігачу ОПОРИ, процедурне порушення виникло через заміну голови комісії, нова голова СВК приступила до роботи лише 6 вересня. До цього ніхто з членів комісії не хотів брати на себе відповідальність за формування округів. Ввечері 10 вересня комісія сформувала вісім округів.

Фото: Громадянська мережа “ОПОРА” у Миколаївській області

У свою чергу, Прибужанівська сільська виборча комісія почала формувати округи 5 вересня. 7 вересня комісія продовжила утворювати округи, після завершення спостерігач ОПОРИ не зміг отримати постанову, бо в комісії не працювали принтер та комп’ютер. Також голова СВК Марина Котулевська повідомила, що комісія переробила постанову. У другій половині дня спостерігач ОПОРИ все ж отримав оригінал постанови №5, в якій було зазначено вісім округів та постанову №6 в електронному вигляді, де зазначено шість округів. Наприкінці дня 8 вересня на інформаційному стенді з’явилась постанова №6 із розподілом округів у кількості восьми за підписом лише голови комісії. Як з’ясувалось, Прибужанівська СВК на округ № 1 розподілила п’ять мандатів, а на округ № 8 – один мандат.

Дивіться також: Команда “Пропозиції” – це звичайні люди, однак професіонали своєї справи, – Ольга Степаненко

Також зміни щодо формування округів відбулися в Прибузькій територіальній виборчій комісії. Кількість округів збільшилась із семи до восьми. Як прокоментувала спостерігачу ОПОРИ голова комісії Світлана Іванова, комісія неправильно розподілила мандати, зміни були внесені в постанову №5 на засіданні, що відбулося 6 вересня. Комісія на округ №1 розподілила лише один мандат.

Прибузька та Прибужанівська сільські виборчі комісії для забезпечення вимоги щодо середньої кількості виборців на один мандат встановлювали кількість можливо обраних депутатів − один та п’ять. У цих випадках комісії порушили статтю 192 Виборчого кодексу, де зазначено, що вибори депутатів територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів, − коментує координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Миколаївській області Дмитро Баштовий.

Фото: Громадянська мережа “ОПОРА” у Миколаївській області

Схожа ситуація склалась і в Радсадівській сільській виборчі комісії, яка також порушила частину 1 статті 192 Виборчого кодексу України. Так, на окрузі № 7 округу було розподілено п’ять мандатів. Це рішення, зі слів голови сільської територіальної виборчої комісії Ніни Соловйової, було прийняте на засіданні 5 вересня. Протокол засідання розміщено на інформаційному стенді.

Із цією нормою закону не була обізнана і Вільнозапорізька сільська територіальна комісія. Спершу комісія встановила не більше трьох мандатів на кожен округ, чим могла перевищувати похибку щодо середньої кількості виборців на один мандат. Але після роз’яснення спостерігачів щодо максимально можливої кількості на один округ, комісія вирішила внести зміни для забезпечення рівної кількості виборців на один депутатський мандат.

Нагадаємо, 59% українців планують брати участь у місцевих виборах, при цьому 56% опитаних вважають, що після виборів ситуація у їхньому місті не зміниться.

Раніше повідомлялось, 16 липня, Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому законопроект №3485 про зміни до Виборчого кодексу.

Як відомо, директор Миколаївського обласного центру інфекційних захворювань Світлана Федорова розповіла, чому йде на вибори з партією «Наш край».

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram