Чи потрібно приймати вітаміни при Covid-19 і змушувати себе дотримуватись правил здорового харчування, коли не відчуваєш смаку їжі? Пити мінералку або чай з лимоном? Є багато фруктів або обмежити себе дитячим пюре?
Сімейний лікар-гастроентеролог Наталія Федорова розповіла виданню “Уікенд” про правила харчування при коронавірусі.
Нова дійсність диктує свої правила. Ми вже майже звикли дотримуватися соціальної дистанції, носити маски в громадських місцях, не дивуємося повсюдному використанню антисептиків і з покорою простягаємо руку для вимірювання температури електронним термометром, хоча і розуміємо, що об’єктивно він нічого не покаже.
Але, на жаль, це не завжди допомагає, і заразитися можуть навіть найобережніші. Під час хвороби правильне харчування грає не першу, але важливу роль в одужанні і профілактиці ускладнень. І хоча не існує супер-продукту для зцілення, але кілька дієтичних правил можуть допомогти пройти через хворобу.

- Не голодувати. Напевно, найбільш важливе правило і найважче для виконання під час захворювання Covid-19. Так, часто хворі не відчувають запахів і смаку їжі, їжа стає прісною. Але втрачені калорії заповнювати необхідно. Організм під час вірусної атаки проходить через важливу битву, і кожен день йому потрібні нові енергетичні запаси для боротьби. Тому рекомендовано споживати 1500 – 2000 ккал у день залежноі від маси тіла. Сприймайте це як марафон, де головне – не дати організму впасти на фініші від виснаження.
- Помірна механічна обробка їжі. Не обов’язково перетирати все в труху або до стану крему. Звичайно, якщо ви любите крем-супи і всілякі варіанти «дитячих» пюре – будь ласка. Але необхідності в цьому немає. Їжа може бути вареною, пареною, запеченою, тушкованою, навіть смаженої, але без грубої скориночки і панірування.
- Обмежити грубу клітковину. Доведено, що вірус Covid-19 «б’є» не тільки по легенях, але і зачіпає шлунково-кишковий тракт, викликаючи розлади шлунку, нудоту. Свіжі овочі, фрукти у великих кількостях – не найкращий варіант під час хвороби. Овочі краще приготувати, а фрукти – обмежити порцією до 300 грамів на добу.
- Необхідні калорії добираємо за рахунок білкової їжі. Це яйця, сир, нежирна риба (судак, карась, тріска) і м’ясо (індичка, курка, телятина, кролик). Вегетаріанці і вегани можуть вживати тофу, нут, сочевицю, печена картопля (8 грамів білка на порцію), горіхи (але не більше 30 грамів на добу), кіноа.
- Варто обмежити швидкі вуглеводи і «яскраві» спеції, соуси. Шоколад, міцну каву, газовані напої, копченості, консерви, борошняні свіжі вироби теж не кращий варіант при захворюванні.
- П’ємо достатньо рідини. Тут працює правило будь-якого вірусного захворювання: чим вище температура, тим більше п’ємо. Не міцні, але солодкі чаї (краще зелений за рахунок вмісту в ньому катехінів), узвари, компоти. Підходить все, крім алкоголю і солодких газованих напоїв.
- Що стосується вітамінних добавок, то з ними варто бути обережними. Полівітамінні комплекси часто дають парадоксальну реакцію, і ще пощастить, якщо результатом стане просто помаранчева сеча, а не токсичний вплив на печінку. Найкраще необхідні вітаміни добирати з продуктів харчування.
Наприклад, вітаміну А (ретинол) багато в печінці тріски, брокколі, моркви, яєчному жовтку. Вітаміну С – в часнику, гострому перці, цитрусових. Вітамін D – в рибі і збагачених молочних продуктах. Якщо все ж немає можливості повноцінно харчуватись, то варто звернути увагу на моновітамінові препарати. Доведено, що вітаміни D, E, С впливають на протиінфекційну відповідь імунної системи. Тільки не треба жменями пити аскорбінку, великі дози вітаміну С ніяк не впливають на одужання. Досить вживати трохи більше 200 мг в день (наприклад, з’їдати два апельсини).

Раніше була модна теорія, що вітамін С врятує від вірусної інфекції, якщо її щодня їсти по граму в день при здоровому стані і по три грами при застуді. Але клінічні дослідження не показали пряму кореляцію між великими дозами вітаміну С і швидким одужанням. Достатньо лише 200 мг в день. По суті, два апельсини. Зате на великих дозах хімічної вітаміну С можна добре загострити гастрит.
Хорошу ефективність впливу на вірусний процес показали мікроелементи – магній, залізо, селен, цинк і мідь. Але перед прийомом краще все ж проконсультуватися з лікарем, тому що надлишок мікроелементів теж може привести до проблем.
Є кілька продуктів, чиї властивості майже дозволяють їх віднести до суперфудів. Це продукти, багаті флаваноідами, речовинами, які регулюють надлишкову реакцію організму на вірусну інфекцію і дозволяють уникнути так званого «цитокинового шторму» – гіперактивної реакції імунної системи, при якій виділяється настільки багато цитокінів, що вони починають вбивати організм.
Такі продукти-суперфуди – це шпинат, капуста, кріп, цибуля, перець чилі, орегано, оливки, селера, цитрусові, зелений чай. Прекрасно себе зарекомендував куркумін, який є в звичній спеції – куркумі.
Але головне – не їжа, а профілактика. Бережіть себе і залишайтеся здоровими.
Нагадаємо, що вчені з Великобританії виявили незвичайну властивість однієї з найпопулярніших спецій. Як повідомляється, тепер рак можна запобігти з допомогою паприки.
Як раніше повідомлялось, шипшина може знизити біль при артриті