Миколаїв.Перемога-75: Історія пам’ятника юним героям Віті Хоменку і Шурі Коберу

У сквері Юних героїв стоїть пам’ятник юним розвідникам Віті Хоменко і Шурі Коберу – учасникам славнозвісної підпільної організації “Миколаївський центр”.

Шура Кобер і Вітя Хоменко були зв’язковими, які виконували відповідальні доручення у підпільній групі, створеній під керівництвом Андрєєва-Палагнюка. Але ще до вступу в організацію хлопці, хто як міг, боролися з ворогом. Хлопчики зривали зі стін фашистські накази, передавали їжу і одяг в’язням концтабору, створеного в місті в районі Темвода. 

Будучи вже в групі, Вітя, який знав німецьку мову, влаштувався на кухню офіцерської їдальні, де записував розмови гітлерівських офіцерів, запам’ятовуючи номери частин і з’єднань і передавав підпільникам. Незабаром, ставши кур’єром, знімав і передавав групі копії документів. 

Дивіться також: Братська могила радянських воїнів (воїнський меморіал) 1944 – 1969 р.р.

Шура вивчав розташування в Миколаєві військових об’єктів, уточнював дислокацію окупаційних частин. 

У червні 1942 р. у підпільників вийшла з ладу рація, і передати секретні відомості радянському командуванню доручили Шурі Коберу і Віті Хоменку. Хлопці пройшли пішки декілька сотень кілометрів, перейшли біля Краснодара лінію фронту і потім літаком їх відправили до Москви, в Штаб партизанського руху. У жовтні 1942 р. Шура і Вітя були перенаправлені через лінію фронту літаком і скинуті в двадцяти кілометрах від Миколаєва на парашутах. З літака також було скинуто два багажних мішка з боєприпасами, радіопередавачами, апаратом для друкування листівок. 

Дивіться також: Пам’ятний знак воїнам-танкістам – визволителям Миколаєва

Повернувшись, хлопці знову приступили до бойових завдань, але незабаром були видані провокатором. Допити й катування тривали 10 днів. Так нічого і не домігшись від юних розвідників, 5 грудня 1942 р. окупанти повісили 15-річних хлопців на Базарній площі. 

За свій подвиг Шура Кобер і Вітя Хоменко посмертно нагороджені орденами Вітчизняної війни 1 ступеня. 

У Миколаєві іменами юних героїв названі школи, де вони вчилися, встановлені меморіальні дошки, названі вулиці, бібліотека, теплохід. 5 листопада 1959 в Піонерському сквері було відкрито бронзовий пам’ятник героям-підпільникам.

Нагадаємо, директорка Миколаївського архіву розповіла про часи нацистського окупаційного періоду.

Як відомо, у Миколаєві вшанували подвиг ветеранів і загиблих під час Другої світової війни.

Раніше повідомлялось, 8 травня, в Україні відзначили День пам’яті та примирення.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram