Директорка Миколаївського архіву розповіла про часи нацистського окупаційного періоду

9 травня на телеканалі” МАРТ” відбувся 12-годинний телемарафон “Миколаїв Перемога 75!”. Директорка Державного архіву Миколаївської області Ларисою Левченко розповіла про особливості нацистського окупаційного режиму, який панував на Миколаївщині у 1941-1944 роках.

Окупаційна політика здійснювалася згідно з планом “Ост”, за яким Україна розглядалася як “лебенсраум” – життєвий простір для німецького народу. Україні відводилася роль постачальника продуктів та сировини “новій Європі”. Народи, які населяли окуповані території, підлягали знищенню або виселенню. Та частина населення, що залишалася, перетворювалася на рабів. Після завершення війни на захоплені землі передбачалося переселити 8–9 млн німецьких колоністів.

Життя на окупованих територіях було набагато складнішим, ніж це описувалося в радянській історіографії. Говорячи про початковий, доокупаційний період ми можемо помітити, як намагання підготуватися до війни, так і нігілізм з боку населення.

Прихід німецької окупаційної адміністрації супроводжувався як з осторогою, так і була така категорія населення яка, навпаки, вітала зміну влади. Поява колабораціонізму, незважаючи на весь негатив цього поняття, мала під собою, крім суб’єктивних причин, також і об’єктивні причини невдоволення населенням радянською владою. Можна говорити, що тоталітарна, репресивна політика породила в населення бажання співпрацювати з окупантами.

Окупація відбивалася на всіх формах життєдіяльності людини, створювала негативні умови існування. Незважаючи на такий стан речей, люди виживали шляхом вимушеної та добровільної співпраці з окупаційною адміністрацією. Співпраця з окупантами найбільше проявилася в галузі економіки та сільського господарства.

Окупаційний режим за своїм характером був досить жорстким, і репресивним щодо руху опору, а також політичних та етнічних угруповань. Нацистський терор на Миколаївщині досягнув значних масштабів, певною мірою в цих подіях брали участь і військові колаборанти серед місцевого населення та військовополонених.

Нагадаємо, 16-ти жінкам з Миколаївщини присвоєно звання «Мати-героїня».

Як відомо, у Миколаєві вшанували подвиг ветеранів і загиблих під час Другої світової війни.

Раніше повідомлялось, 8 травня, в Україні відзначили День пам’яті та примирення.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram