Краєзнавець Євген Парамонов розповів про дослідження історії Миколаєва окупаційного режиму

9 Травня на телеканалі МАРТ відбувся 12-годинний телемарафон “Миколаїв Перемога 75!”. Краєзнавець Євген Парамонов, який виріс на батьківських розповідях про війну, відтворив у книзі «Окупація – негероїчні спогади про героїчне минуле»

16 серпня 1941 р. німецькі війська зайняли місто Миколаїв, а до кінця місяця захопили всю область. З перших днів окупації нацисти запровадили «новий порядок», одним з елементів якого стало винищення місцевого населення.

З вересня 1941 р. територію між Дністром та Південним Бугом було передано в управління румунським окупаційним органам під назвою Трансністрія.

Таким чином, західна частина Миколаївської області опинилася під румунською окупацією, в той час як східна частина разом з Миколаєвом увійшла до складу генеральної округи «Миколаїв» Рейхскомісаріату «Україна». Однак протягом серпня-вересня 1941 р. у західній частині Миколаївської області команда айнзацгрупи «D» винищила усіх євреїв, яких змогла виявити.

Дивіться також: Директорка Миколаївського архіву розповіла про часи нацистського окупаційного періоду 

Загалом у роки окупації, за даними радянської Надзвичайної комісії, на території Миколаївської області окупантами (німцями та румунами) було знищено 105 тис. 360 осіб, з них 74 тис. 660 мирних жителів (основну частину з яких становило єврейське населення – 54 тис. осіб).

Загалом в Миколаївській області розстріли євреїв відбувалися у 24 районах. На сьогодні дослідниками встановлено 31 місце масових поховань жертв Голокосту. Найтрагічніші події відбулися в ґетто поблизу села Богданівка Доманівського району. 

Водночас на території Миколаївської області були розстріляні тисячі євреїв, що проживали в сусідніх областях: Одеській, Вінницькій, Кіровоградській, а також у Молдові. Всього за роки війни, за приблизними підрахунками, в Миколаївській області було знищено до 200 тис. євреїв.

Нагадаємо, 16-ти жінкам з Миколаївщини присвоєно звання «Мати-героїня».

Як відомо, у Миколаєві вшанували подвиг ветеранів і загиблих під час Другої світової війни.

Раніше повідомлялось, 8 травня, в Україні відзначили День пам’яті та примирення.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram