Городище Дикий Сад існувало одночасно зі стародавньою Троєю і мали зв’язки, – археолог Кирило Горбенко

Старший викладач Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського, керівник археологічної експедиції городища Дикий Сад Кирило Горбенко поділився особливостями дослідження історичної пам’ятки та найбільшими археологічним відкриттями.

Про це він розповів в ефірі програми “Діалог”.

Городище Дикий Сад – укріплене кіммерійський місто, яке розташоване недалеко від місця злиття Південного Бугу з Інгулом. Нині територія міста Миколаєва, уздовж берега Інгулу, між Артилерійською, Набережною і Пушкінської вулицями. Хронологічно межі його існування історики називають 1 300 – 1 100 роки до нашої ери та відносять до епохи Бронзового віку.

Городище відкрив археолог Феодосій Камінський 15 серпня 1927 року, регулярні дослідження місцевості почалися з 1991 року. Однією з перших знахідок став бронзовий казан.

Юрій Спиридонович Гребенніков розпочав фундаментальні розкопки городища і ось майже через 30 років вже накопичена велика кількість артефактів. Зокрема, бронзових предметів – понад 80 одиниць, кам’яних предметів різних порід – кілька сотень, керамічна посуда – теж сотні предметів. Більша частина артефактів зберігаються у Миколаївському обласному краєзнавчому музеї, якраз у розділі присвяченому Дикому Саду, – розповідає Кирило Горбенко.

Фото: Городище Дикий Сад / Тетяна Коптєва

Археолог додав, що з 1998 року він очолює експедицію на городищі і за час його головування було зроблено декілька грандіозних наукових відкриттів. Влітку 2008 року був знайдений скарб, що складається з 12 сокир (кельтів). У червні 2009 року на Дикому Саді археологи виявили кам’яний фундамент другого моста через рів. Ця знахідка є унікальною і остаточно підтверджує той факт, що Дикий Сад був не просто поселенням ремісників, землеробів і скотарів, а регіональним центром кінця другого тисячоліття до нашої ери зі складною соціальною організацією.

Дивіться також: У Миколаєві планують покращити інфраструктуру біля городища Дикий Сад

Кирило Горбенко відзначив, що артефакти, конструкції і матеріали, котрі були знайдені у ході археологічних дослідження дають можливість стверджувати, що городище мало зв’язки зі старовинним містом на північно-західному узбережжі Малої Азії – Троєю, яке за давньогрецькими джерелами було знищено внаслідок Троянської війни на межі 12-го століття до нашої ери.

Дуже багато керамічних предметів, які датуються тим періодом (прим.ред. – Троянської війни) існування Трої мають характер, так званої, степової кераміки, що було й характерно для Дикого Саду. Також у нас в колекції є предмети зроблені з породи каменів, які існують виключно тільки на території Малої Азії. Тож завдяки відповідним аналізам, це дозволяє нам стверджувати, що Дикий Сад існував паралельно з Троєю і безумовно мав з нею контакти, як і ми сьогодні з іншими територіями. Не варто думати, якщо у нас сьогодні є мобільний зв’язок, інтернет і літаки, то раніше жодних контактів не було – це не так, бо вони справді були і матеріальні знахідки тому підтвердження, – сказав Кирило Горбенко.

Нагадаємо, ольвійські монети виявили в протоці за сотні кілометрів від Миколаєва.

Як відомо, близько сотні єврейських надгробків знайшли у львівському музеї «Тюрма на Лонцького».

Раніше повідомлялось, у Туреччині відкрили для відвідування соляну печеру, якій 5 тисяч років.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram