Внаслідок повномасштабного вторгнення медійна галузь у 2022 році зазнала значних втрат і збитків. Військові дії, відтік бізнесу, занепад рекламного ринку та інші проблеми суттєво ускладнили існування преси та телебачення регіонального рівня. У нашому фільмі ми покажемо, як локальні медіа виживають під час війни та які фінансові моделі впроваджують, аби мати змогу інформувати свою аудиторію.
Згідно з дослідженням організації «Фундація Суспільність» упродовж першого місяця війни 75% локальних медіа мали фінансові труднощі, 10% призупинили свою роботу і лише 15% не зазнали матеріальних проблем.

Найпоширенішою моделлю, яка стала своєрідним порятунком для більшості медіа, є грантова підтримка окремих проєктів або редакції загалом. В Інституті масової інформації зазначають, грантові дотації у перші місяці війни убезпечили чимало редакцій від закриття, а також стали рушієм урізноманітнення контенту.
Друга модель підтримки платоспроможності медіа — рекламні послуги. Попри складну економічну ситуацію та втрату частини бізнесу підприємці все ж адаптуються та продовжують працювати в регіонах з більш-менш стабільною безпековою ситуацією. Це дає можливість медіа повертатися на ринок реклами.
Ще одна модель, яка може зарадити у фінансовому забезпеченні для місцевих медіа в цей час є комерційний продакшин. Він вважається одним з найбільш динамічних і затребуваних на світовому медійному ринку. Він передбачає створення різноманітних медіапродуктів: відеороликів, фільмів, телепрограм, презентацій. Нестандартні формати на суспільно важливу тематику можуть добре монетизуватися в YouTube та соціальних мережах. Також такий підхід суттєво підвищує рейтинг медіа та приваблює потенційних замовників реклами.


Договори з органами місцевої влади на висвітлення їх діяльності — це ще один дієвий кейс для локальних медіа, які шукають додаткові джерела фінансування. Робота з такою моделлю вимагає ретельного підходу під час створення інформаційних матеріалів, аби вони не порушували журналістських стандартів та не перетворилися на джинсу. Хоч Україна нині живе в умовах воєнного стану, експерти підкреслюють, співпраця з органами влади в жодному разі не повинна впливати на редакційну політику медіа.
Якісна робота журналістів в умовах війни підвищила рівень довіри аудиторії до медіа та зробила її лояльнішою. Регіональні ЗМІ, які вже мали гарну репутацію та продовжили робити свою справу, і далі професійно зверталися до своїх читачів, слухачів, глядачів за благодійною допомогою та донатами.

Як відзначають експерти, жодна з представлених моделей не є універсальною і не зможе гарантувати раз і назавжди вирішення фінансового питання для регіонального медіа. Проте такий набір інструментів передбачає вибір найліпшого варіанту, який може одночасно підвищити матеріальну стабільність редакції, стимулювати творчий розвиток конкретної організації і українського медійного ринку загалом, навіть під час війни.