У Миколаєві презентували календар до 170-річчя від дня народження Миколи Аркаса

У Миколаївській обласній універсальній науковій бібліотеці до 170-річчя від дня народження Миколи Аркаса презентували ювілейний календар. Його надрукували коштом жителів Баштанської громади, щоб привернути увагу до життя і творчості відомого історика, композитора та незмінного голови товариства «Просвіта».

Про це йдеться у сюжеті телеканалу «МАРТ».

Діяч культури та освіти, композитор, історик, літератор Микола Аркас усе своє життя присвятив збереженню української мови і традицій. Найвизначнішими творами, що принесли йому визнання, стали опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка і книга «Історія України-Руси».

Миколаївський осередок товариства «Просвіта», який заснував Аркас, працює і досі, а пам’ять про видатного земляка передають з покоління в покоління. Щоб нагадати жителям міста й області про Миколу Аркаса, працівники Баштанського краєзнавчого музею вирішили створити ювілейний календар.

До цього проєкту долучилася Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, надала матеріали для створення календаря. А профінансували ініціативу жителі Баштанської громади: депутати Баштанської міської ради, підприємці і працівники Баштанського краєзнавчого музею, – розповів директор Баштанського краєзнавчого музею Олег Требух.

Ювілейний календар надрукували у видавництві «Іліон» невеликим накладом – усього 500 примірників. Розповсюджуватимуть його безкоштовно серед бібліотек, закладів культури і освіти.

На календарі представлені роботи художників – наших самобутніх місцевих митців – з села Христофорівки – місця, де були маєтності Миколи Миколайовича Аркаса. Календар має викликати цікавість і бажання дізнатися про визначного земляка більше, – каже Олег Требух.

Календар доповнили ще й QR-кодами. За одним з них можна переглянути спецпроєкт обласної універсальної наукової бібліотеки «Аркасівська спадщина», який реалізували за підтримки Українського культурного фонду. З веб-сторінок користувач може дізнатися багато цікавого про життя Миколи Аркаса та його родину.

Так, наприклад, у архівних матеріалах відсутні особисті листи культурного діяча. Кажуть, все через те, що їх передавала музею дружина Миколи Миколайовича. Вона нібито й посортувала все листування. Також на платформі можна переглянути відео і послухати арії з опери «Катерина». Олег Требух каже, мало хто знає про зв’язок Аркаса з Баштанщиною. А бував він там доволі часто.

Свого часу, в другій половині XIX століття, батько Миколи Миколайовича Аркаса придбав у Енгельгардтів маєтності в межах сіл Христофорівка, Костянтинівка, Піски. Зокрема, саме в Христофорівці знаходився маєток, конюшні і відомий Аркасівський (Христофорівський) ліс. Навіть зараз збереглися перекази серед людей про добре ставлення доброго пана Аркаса до своїх кріпаків. Він полюбляв природу і тому досить часто приїжджав у Христофорівку, ще й гостей запрошував, – зазначив директор Баштанського краєзнавчого музею.

На презентацію завітали і члени Миколаївського осередку товариства «Просвіта». Прийшли не самі, а зі студентами-першокурсниками.

Дорогою до бібліотеки я питала у студентів, чи знають вони щось про Аркаса, чи чули про книгу «Історія України-Русі» чи оперу «Катерина». Не знають, не чули. Відповідно, наразі у суспільстві і в шкільких та університетських програмах відсутня популяризація творчості Миколи Миколайовича. А вона мала б бути, бо це гордість нашого краю, – каже голова Миколаївського осередку товариства «Просвіта» Владлена Руссова.

Зараз миколаївська «Просвіта» теж готується до відзначення 170-річчя з дня народження Миколи Аркаса. Кажуть, вже зібрали оргкомітет для організації низки заходів. Приєднаються і до розповсюдження ювілейного календаря.

Нагадаємо, Одеська кіностудія знімає фільм про миколаївського композитора Миколу Аркаса.

Раніше повідомлялося, в Миколаєві відкрили фотовиставку пам’яті відомого фотомитця Олександра Кремка.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram