Фото: «ВокругСвета. Украина»

Ровер Perseverance виявив в грунті Марса сліди води

Перші зразки вулканічних порід, зібрані в кратері Езеро, зберегли сліди довгого перебування на дні прадавнього озера.

Про це пише журнал «Вокруг света. Украина».

Одне із завдань американського марсохода Perseverance – збір зразків мінералів з поверхні Червоної планети. Апарат повинен помістити їх в герметичні капсули і приготувати до візиту наступного апарату, який вперше доставить речовину з Марса на Землю для всебічного вивчення. Перша спроба отримати зразок закінчилася невдачею: як з’ясувалося, камінь, що отримав назву Рубйон (Roubion), виявився не дуже міцним і розсипався в процесі свердління.

Об’єкти кратера Езеро, де працює марсохід, іменуються топонімами Європи – як і він сам, названий на честь поселення в Боснії і Герцеговини. Далі Perseverance перемістився до іншої ділянки кратера, що зацікавило геологів, – каменю Рошетт (Rochette). На початку минулого тижня Perseverance успішно отримав перший зразок його породи; він був названий Монтдаьє (Montdenier). А через кілька днів з Рошетт був витягнутий і успішно підготовлений другий зразок – Монтаньяк (Montagnac).

Науковий керівник місії Perseverance Кеті Морган зазначила, що в силу відсутності на Марсі тектоніки плит його поверхневі породи відрізняються великою старовиною і зберігають сліди мільярдів років геологічної історії Червоної планети. Камінь Рошетт має вулканічне походження, і частина зразків вдалося швидко проаналізувати за допомогою одного з наукових інструментів марсоходу – рентгенівського спектрометра PIXL.

У їх складі виявили включення солей, що свідчить про тривалу взаємодії вулканічної породи з водою. Вважається, що в далекому минулому кратер Езеро був озером і вода разом з розчиненими в ній речовинами могла проникати в пори мінералів. Через багато років, після пересихання озера, вода потроху випарувалася і з каменів, залишивши виключно солі. Років через десять, коли зразки доставлять на Землю, їх можна буде вивчати більш детально і всебічно, простеживши всю історію загиблого марсіанського озера.

Нагадаємо, на Марсі виявили три підземні озера з водою та підтвердили існування четвертого озера.

Як відомо, марсохід NASA Perseverance успішно пробурив поверхню планети, щоб зібрати зразки ґрунту. Але зображення з камери показало, що пробірки для зразків пусті. Кілька днів науковці думали, що могло статися. Врешті вони з’ясували, що річ у самому ґрунті: він виявився неміцним, тож просто розпорошився.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram