Під ворожими обстрілами: як працювали медики у надскладному 2022 році

У 2022 році попри сигнали повітряної тривоги, обстріли та щоденну небезпеку всі лікувальні заклади Миколаєва працювали у штатному режимі. Лікарі, медсестри, санітари виконували свій професійний обов’язок, ризикуючи життям, і невтомно рятували цивільних та військових. Спільна справа об’єднала всю медичну спільноту. Про непрості моменти роботи, завдання і досягнення миколаївських воїнів у білих халатах дивіться у фільмі ТРК «МАРТ».

Увесь рік попри сигнали повітряної тривоги, обстріли та щоденну небезпеку всі лікувальні заклади Миколаєва працювали у штатному режимі. Безперебійну роботу медичної системи забезпечили 4095 працівників закладів охорони здоров’я. Підсилили ряди колективу молоді медики – 28 молодих спеціалістів та 86 інтернів. Водночас 47 медпрацівників вступили до лав Збройних Сил України. У період воєнного стану 22 (двадцяти двох) медиків відзначили державними нагородами. Так, 6 лікарів отримали почесне звання «Заслужений лікар України», ще двоє — почесну відзнаку Миколаївського міського голови  «За заслуги перед містом Миколаєвом».

Лікарі, медсестри, санітари виконували свій професійний обов’язок, ризикуючи життям, і невтомно рятували цивільних та військових.  Також наші медики щодня надавали планове лікування, допомагали дітям з’являтися на світ, дбали абсолютно про всіх. Спільна справа об’єднала всю медичну спільноту.  Колектив став більш злагодженим, між колегами побільшало підтримки та взаєморозуміння.

У 2022 році лікувальні заклади Миколаєва надавали  медичні послуги за 30 (тридцятьма) пакетами. Це медична допомога під час пологів, лікування інсульту та інфаркту, пріоритетні дослідження для раннього виявлення онкології. Загалом за рік Національна служба здоров’я України надала лікувальним закладам нашого міста понад 1 мільярд 106 мільйонів гривень. 

Нині в лікарнях розгорнуто 2005 ліжок. Протягом минулого року миколаївські медики стаціонарно пролікували понад 35 з половиною тисяч пацієнтів, з яких 1887 – діти. Ба більше, медичну допомогу отримали понад 4,5 тисяч пацієнтів, які внаслідок бойових дій отримали поранення. У перші дні повномасштабного російського вторгнення, зокрема 27 лютого, лікарня швидкої медичної допомоги за 3 години прийняла 76 постраждалих. Побачивши таку кількість людей, жоден з працівників не розгубився, навпаки, зробив усе можливе, аби врятувати та зберегти життя. 

Були у роботі наших лікарів й позитивні моменти. Протягом 2022-го в  пологових відділеннях міста народилося 1670 українців та українок. А в Міській лікарні №1 не припиняв свою роботу ангіограф. Усього вдалося провести півсотні  коронарографій, з них 11 – військовим. Разом з тим у відділені гемодіалізу працюють 8 апаратів штучної нирки, на яких проходять лікування 20 пацієнтів. Протягом року нашим медикам вдалося пролікувати 1780 випадків мозкового інсульту та 515 випадків інфаркту міокарда. Також медпрацівники провели 62 тромболізиси. 

Не вщухала і коронавірусна хвороба. Цьогоріч лікування від COVID-19 пройшли 2 176 хворих, з них 434 – діти. Попри постійні обстріли Миколаєва у закладах первинної медичної допомоги працювали пункти вакцинації. За 12 місяців невпинної роботи медперсонал зробив 72 993 щеплення проти коронавірусу.        

Через повномасштабну війну система охорони здоров’я була змушена адаптуватись до нових реалій та попри все продовжувати забезпечувати безперебійну роботу медичних закладів. Колективи працювали навіть під час інтенсивних обстрілів і повних блекаутів. Задля безпеки своїх пацієнтів у кожній лікарні медики облаштували укриття, а в пологових будинках – зали з операційними та палати інтенсивної терапії з реанімаційними системами для новонароджених, апаратами штучної вентиляції легень та кисневими концентраторами. За потреби в сховищі лікарі могли провести інфузійну та фототерапії й дихальну підтримку.

Кожен медичний заклад був готовий і до роботи в  автономному режимі. Так, за ініціативи міського голови 9 стаціонарів міста лікарні швидко оснастили 11 (одинадцятьма) свердловинами з системами очищення води. На це з міського бюджету влада виділила 800 тисяч гривень. Набрати очищену воду можуть не лише пацієнти та колектив лікарень, а й люди, які мешкають поруч. Коли в Миколаєві немає світла, життєздатність медзакладів забезпечують 92 генераторів. Також у кожній лікарні є тижневі запаси медикаментів, харчування, розхідних матеріалів, води та палива. А завдяки дев’ятьом станціям Starlink медики залишаються на зв’язку 24/7. 

Попри титанічне навантаження головним викликом для миколаївських лікарень стала робота в умовах щоденних обстрілів прифронтового міста.  У результаті ракетних ударів пошкоджено 16 лікувальних закладів з 21-го, що підпорядковуються управлінню охорони здоров’я Миколаєва. Найбільших руйнувань зазнала Міська лікарня швидкої медичної допомоги – там зруйновано корпус травматологічного пункту, пошкоджено обладнання операційних залів лікувального корпусу, покрівлю та карети швидкої, вибито всі вікна та двері. Суттєво постраждала і лікарня №4. У закладі винесло 250 вікон. Окрім цього, у 5-й Міській лікарні пошкоджено понад 540 вікон та три десятки дверей, також постраждала жіноча консультація закладу. У ЦПМСД №4 в будівлі адміністративного корпусу пошкоджено 690 квадратних метрів даху, 78 вікон та 29 дверей, 350 квадратних метрів стелі та приміщень, стіни та огорожа навколо закладу.

Борючись з наслідками війни медичні заклади Миколаєва не лише не зупинилися, а навпаки згуртувалися, зміцніли, набрали нових обертів, заклали фундамент для подальшого зростання та розвитку. У 2022 році влада виділила з міського бюджету 59 мільйонів гривень на придбання високовартісного обладнання для надання якісної медичної допомоги  у важких умовах воєнного стану та забезпечення належних умов для укладання більшої кількості договорів з НСЗУ на 2023 рік. Зокрема, для створення перинатального центру у Пологовому будинку №3 вже придбали необхідне обладнання загальною вартістю 8 мільйонів 100 тисяч гривень. Загалом 62 одиниці дороговартісної техніки поповнили всі 9 стаціонарів міста. Устаткування вже встановили та ввели в експлуатацію. До прикладу, у міській лікарні №1 запрацювала надсучасна ПЛР-лабораторія,  у якій медики можуть діагностувати фактично всі вірусні та бактеріальні інфекції. На облаштування лабораторії з міського бюджету було виділено понад 13 мільйонів гривень. А у 4-й лікарні у серпні 2022-го з’явився новий комп’ютерний томограф, придбаний за кошти з державного бюджету. На ньому вже провели 479 обстежень.

Успіхи та високі досягнення миколаївських воїнів у білих халатах були б неможливі без підтримки донорів, волонтерів і благодійників. За весь період заклади отримали гуманітарну та благодійну допомогу загальною сумою 479 мільйонів 300 тисяч гривень. Лікарні забезпечувались медикаментами, продуктами харчування для дорослих і дітей, перев’язувальними матеріалами, інвалідними візками, одягом, постільною білизною, підгузками для новонароджених і засобами гігієни.

Підтримували миколаївські лікарні і грошима. Так, Міська дитяча лікарня №2 отримала 800 тисяч доларів, які в якості пожертви зібрали жителі Тайваню. Нині відремонтовано півтори тисячі квадратних метрів покрівлі закладу на суму 1 мільйон 100 тисяч гривень, а в подальшому заплановано ремонт стаціонару, поліклінічних та приймального відділень.

Також дотацію у сумі 5 мільйонів 700 тисяч гривень отримала Міська лікарня швидкої медичної допомоги. Кошти витратили на придбання медичного обладнання, дизель-генератора, двох операційних столів та встановлення системи очищення води.

Тож, яким би підступним не був ворог, йому не прорвати медичний фронт міста-героя Миколаєва. Золоті руки наших лікарів й надалі будуть рятувати, зцілювати, реабілітувати військових, які борються за Україну, а також лікувати простих людей, які були, є та будуть громадянами вільної, незалежної країни в центрі Європи.  

Нагадаємо, у миколаївських лікарнях з початку великої війни облаштували 14 систем очищення води.

Як відомо, актуальну інформацію про ситуацію в Україні та Миколаївській області в умовах російсько-української війни можна знайти:

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram