Фото: Марія Христецька

На Волині намагаються врятувати одне з семи чудес України – озеро Світязь

Озеро Світязь, розташоване у Волинській області, входить до топ семи природніх чудес України. Минулоріч, гордість волинського краю, Світязь почав міліти.

Про це повідомляє заступник голови Державного агентства водних ресурсів Павло Гвозденко.

Оскільки біля берегів озеро переважно мілке, то після падіння рівня води на один метр велика частина дна, в деяких місцях шириною до 100 м, стала сушею.

Почали бити на сполох в першу чергу ті, хто звик щороку відпочивати на Світязі та громадські активісти – в інтернеті було опубліковано безліч невтішних світлин та заклики щодо необхідності конкретних дій з порятунку перлини Волині.

Дивіться також: Шуховська вежа в Миколаєві

На обміління Світязя впливають такі чинники:

  1. Глобальне потепління. Світязь не має природніх приток, а живиться здебільшого за рахунок опадів і підводних джерел. Висока температура і відсутність дощів дуже суттєво вплинули на водність у Шацькому поозер’ї.
  2. Меліоративна інфраструктура потребує відновлення. В умовах маловоддя особливо важливо виключити витік води зі Світязя. Таку функцію покладено на гідротехнічні споруди, які нажаль за багато років вийшли з ладу, а коштів на їх відновлення в бюджеті Держводагентства не було.
  3. Створення штучних водойм для поливу ягідників. Правоохоронці розслідують факти зловживання службовим становищем посадовими особами органів державної влади Волині в інтересах третіх осіб, які могли призвести до різкого падіння рівня води в Шацьких озерах, в тому числі одному з найбільших озер України – Світязі.
  4. Розробка Хотиславського кар’єру у Республіці Білорусь. Поблизу кордону із Україною білоруси розробляють унікальне родовище, де у великих об’ємах видобувають пісок і крейду. Восени минулого року делегація Держводагентства побувала в Хотиславі, де заступник міністра охорони довкілля Республіки Білорусь провів екскурсію кар’єром. Станом на сьогодні його глибина становить трохи більше 12-ти метрів, проте по проекту він має розроблятися до відмітки 40-ка метрів.
  5. Свердловини для води пробурені місцевими жителями. Населення сіл прилеглих до Світязя раніше користувалося водою отриманою із колодязів, проте в останні роки особливо активно почали бурити свердловини для води. Для забезпечення потреб населення обов’язково потрібно побудувати централізований водогін, що в свою чергу зніме навантаження з озера.
Фото Марії Христецької

Нагадаємо, закритий для відвідувачів через коронавірус Віденський зоопарк “Шьонбрунн” проводить щоденні онлайн-презентації своїх мешканців.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram