Фото: Укрінформ

На Миколаївщині «чорні археологи» завдали збитків скіфському кургану на понад 150 мільйон гривень

Збиток, нанесений історико-археологічним цінностям від руйнування «чорними археологами» унікального скіфського кургану в Миколаївській області, становить 151 мільйон гривень.

Про це повідомив старший викладач Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського, керівник Березанської археологічної експедиції Олександр Смирнов, пише Укрінформ.

Повний збиток від руйнування унікального скіфського кургану в Казанківському районі можна буде визначити після того, як буде проведено низку експертиз (екологічних та земельних). Цим має зайнятися Фонд держмайна України, бо пам’ятник археології – це державна власність. Але, ми, археологи, наразі вже обрахували збитки за спеціальними формулами, які застосовують у таких випадках. Отож із точки зору культурно-археологічних цінностей вони становлять 151 мільйон гривень, – зазначив Олександр Смирнов.

За його словами, у науковців жодних сумнівів немає в тому, що у цьому кургані похована скіфська еліта. Адже навіть на руїнах кургану археологи знайшли поховання та предмети, які свідчать про те, що воно скіфське.

Це, зокрема, люстерко, намистинки. Крім того, цей курган уже давно був описаний корифеєм археологічної науки Борисом Мозолевським. Курган датується кінцем V – серединою IV століття до нашої ери. Його розміри вражають. Він має 90 метрів у діаметрі, висоту 6 (!) поверхів. Це конструкція на кшталт єгипетських пірамід, – наголошує керівник Березанської археологічної експедиції.

Фото: Укрінформ

Він також каже, що останнім часом побував на кургані кілька разів, спілкувався з місцевими мешканцями і може стверджувати, що після публічного розголосу подальші розкопки на кургані не ведуться.

Наразі курган охороняє поліція. Але тривати вічно це не може. Потрібно його хоча б законсервувати. А ще краще – провести повний комплекс наукових досліджень. Але сама Миколаївщина з цим не впорається. Для детального вивчення пам’ятки потрібно понад 20 мільйонів гривень, – сказав Олександр Смирнов.

Він також припускає, що “чорні археологи”, які розгорнули тут масштабні розкопки, затратили на роботу приблизно таку ж суму. Адже вартість таких робіт дуже висока, судячи з послуг присутньої тут охоронної фірми, георадарів, сучасної техніки тощо. Схоже, вони намагалися знайти тут другу золоту пектораль. Адже курган Товста могила, де вона свого часу була знайдена, значно менший миколаївського.

Нагадаємо, на Миколаївщині “чорні археологи” знищили скіфський курган.

Раніше повідомлялось, миколаївські археологи під час розкопок античного міста Борисфен на острові Березань, знайшли два унікальних автентичних закритих комплекси (ями), датовані другою чвертю VI століття до нової ери.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram