Ми зробимо революцію в Миколаєві, — Сергій Кантор про зміну структури органів виконавчої влади

У Миколаївській міській раді збираються оптимізувати структуру органів виконавчої влади. У п’ятницю, 12 березня відбулось перше засідання робочої групи, до якої увійшли заступники мера, депутати, керівники управлінь і департаментів.

Про це повідомляє кореспондент телекомпанії “МАРТ”.

Робоча група зібралась згідно розпорядження міського голови. У зв’язку із кадровими рішеннями та обранням нового депутатського корпусу до структури органів виконавчої влади внесені певні зміни.Робоча група зібралась згідно розпорядження міського голови. У зв’язку із кадровими рішеннями та обранням нового депутатського корпусу до структури органів виконавчої влади внесені певні зміни.

Спочатку ми хочемо почути ваше бачення, стосовно тієї структури, яку ми вам роздали і яка функціонує зараз. Надайте свої пропозиції, надайте інформацію стосовно того, кого нам необхідно запросити, з якою інформацією. На підставі цього все це узагальнимо і винесемо на розсуд сесії Миколаївської міської ради”, – повідомив головуючий в робочій групі і заступник мера Дмитро Лазарєв.

Член робочої групи та секретар міської ради Дмитро Фалько зауважив, що оптимізація це не завжди скорочення і порадив колегам зосередитись на функціоналі самої структури. Щоб представники робочої групи мали повне уявлення про структуру органів виконавчої влади Олександр Мєдвєдєв запропонував дати час членам комісії на ознайомлення.

Треба роздати кількісний склад усіх комунальних підприємств, кількісний склад усіх відділів департаментів. Щоб ми могли бачити, які функції вони виконують”, – зазначив Олександр Мєдвєдєв.

Депутат Станіслав Мартиросов каже, хотів би побачити більш детальну структуру з додатковою інформацією по кожному підрозділу.

По кожному департаменту, управлінню, кожному відділу і сектору мати, можливо, в формі таблиці таку інформацію, яка буде містити наступне: назву підрозділу комунального підприємства, рішення про його утворення, тобто на підставі чого воно було утворене; нормативна база, на підставі якої підприємство працює (рішення міської ради, розпорядження міського голови, закони, законодавча база). Третє: функціонал, що цей підрозділ виконує”, – запропонував депутат.

Також Станіслав Мартиросов запропонував ознайомитись з інформацією, скільки бюджетних коштів витрачається на той, або інший підрозділ. Вивчити штатний розпис, вакансії, дублювання функцій тих або інших співробітників тощо.

Станіслава Мартиросова підтримав його колега Сергій Кантор, але замість віддавати гроші розпорядникам коштів він запропонував все замкнути на профільних заступниках міського голови. В якості прикладу Сергій Кантор навів роботу Сергія Корєнєва, який в даний час є заступником міського голови та в якості директора департаменту ЖКГ є розпорядником бюджетних коштів.

Ми це зробимо, вважайте ми зробили революцію – через 30 років після отримання Незалежності – тут у нас в Миколаєві! Це моя особиста думка”, – додав Сергій Кантор.

Після півторагодинної суперечки головуючий робочої групи Дмитро Лазарєв пообіцяв закачати всю затребувану інформацію членам комісії на планшети. Це мають зробити протягом двох тижнів, тому що всі дані слід зібрати та відсортувати. Наступне засідання робочої групи відбудеться після вивчення наданої інформації.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram