Фото: УНІАН

Може залишитися без виступу – Кремінь про депутатів, які ігнорують мовний закон

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь розповів, що за порушення мовного закону політиків можуть позбавляти права виступу і забирати в них слово.

Про це пише Радіо “Свобода”.

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич виступив у ролі перекладача для депутатів миколаївської міської ради, які не захотіли виступати державною мовою.

Як головуючий у засіданні, він попросив депутата дотримуватися закону, але той послався на Конституцію і продовжив російською, тоді Олександр Сєнкевич почав синхронно перекладати самостійно.

В місті Южному Одеської області депутат Олександр Гречкін відмовився виступати державною за таким самим принципом: почав українською, сказав, що чудово нею володіє, але буде виступати російською, посилаючись на статтю 10 Конституції.

Відповідальним за дотримання мовного законодавства є головуючий на засіданнях профільних комісій, а якщо мова йде про пленарне засідання відповідної місцевої ради то сільський, селищний або міській голова, або голова обласної ради, наголошує мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

Він має право попередити виступаючого, якщо він з числа депутатів, і нагадати норму закону і в тому числі попередити його про те, що він може забрати в нього слово. Сьогодні все в руках органів місцевої влади, які мають всі необхідні для того повноваження, – пояснює він.

Мовний омбудсмен додав, що сьогодні “все в руках органів місцевої влади, які мають всі необхідні для того повноваження”.

Читайте також: Депутат від ОПЗЖ відмовився говорити українською в міськраді Миколаєва

Також він зазначив, що нині в разі фіксації порушення від Офісу Уповноваженого направляють до мерів звернення, щоб до відома депутатів донесли відповідні статті мовного закону. Штрафи ж почнуть застосовувати через півтора року – від липня 2022-го.

Кремінь переконаний, що небажання окремих представників влади спілкуватися на роботі українською мовою під всілякими приводами (“погано володію”, “простіше російською” тощо) – просто політичний популізм. Він звернув увагу, що кожен із кандидатів в депутати місцевої ради, йдучи на вибори та заповнюючи документи у виборчі комісії, здійснювали це державною мовою.

Нагадаємо, штрафи за порушення мовного законодавства у сфері обслуговування накладатимуться, якщо матимуть систематичний характер.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram