Український інститут національної пам’яті поширюватиме історичні знання про минуле степової України та деконструюватиме російські імперські міфи про історію Північного Причорномор’я.
Про це повідомили у прес-службі УІНП.
Першим етапом в межах цієї інформаційно-просвітницької кампанії під назвою «Південь без міфів» стало створення серії анімаційних роликів про ранню історію Одеси, Дніпра та Маріуполя. Ролик про Одесу, який Інститут презентує 13 серпня, дав старт кампанії, – йдеться у повідомленні.
За словами ініціатора проєкту, заступника голови УІНП Володимира Тиліщака, ідея з хіп-хопом та анімацією полягає у тому, щоб у зрозумілий для молодої аудиторії спосіб донести невідомі та малодосліджені факти з історії степової України.
Тому козаки у нас сканують QR-коди, щоб дізнатися інформацію про територію, куди вони в’їжджають, купці замовляють послуги охорони, переправи через річку та ночівлі онлайн, а полковники у паланці адміністративна одиниця Січі) рекламують себе з білбордів. Попри легкий стиль, відео базується на фактах та конкретних історичних дослідженнях, – розповідає заступник голови УІНП Володимир Тиліщак.
Кампанія «Південь без міфів» покликана вивести історію Північного Причорномор’я за межі поширеного російського імперського дискурсу. Адже об’єктивна історія краю охоплює також історію Кримського ханства і Речі Посполитої, козацьке освоєння степових просторів. Ці наративи маловідомі в українському суспільстві. Наприклад, що задовго до приходу Російської імперії в причорноморських степах розвивались міста і йшла жвава торгівля.
Надалі в межах кампанії планується створення роликів інших форматів, відеолекцій про історію південної України, друк і поширення тематичних видань. А також у місті Дніпрі відбудеться наукова конференція про історію Півдня України за участі провідних українських дослідників.
Нагадаємо, до Дня пам’яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих.