У канадському місті Торонто вперше в історії за допомогою безпілотника компанії Unither Bioelectronics перевезли донорські легені. Політ дрона тривав усього шість хвилин і допоміг врятувати життя 63-річному пацієнту.
Про це пише Громадське з посиланням на повідомлення пресслужби Unither Bioelectronics.
За інформацією мережі університетських шпиталів Торонто, політ відбувся 25 вересня приблизно о першій годині ночі за місцевим часом. Безпілотник переніс донорський орган від Західного до Загального шпиталю міста майже вдвічі швидше, ніж би це зробило авто.

Легені пересадили 63-річному Алену Годаку, в якого у 2019 році діагностували пневмосклероз – захворювання, внаслідок якого на внутрішній тканині легень утворюються рубці. Хвороба настільки затруднює дихання, що людина змушена жити на кисневому концентраторі.

Чоловік був зацікавлений у випробуванні експериментальної програми з доставлення донорських органів безпілотниками. Його стан у 2021 році погіршився, і єдиним шляхом його виправити була трансплантація легень.
До трансплантації мені щохвилини прокачували 25 літрів кисню – це десь стільки, скільки взагалі може вдихнути в себе людина. А тепер я можу дихати сам і час від часу навіть дивуюся тому, що дихаю, – розповів Годак в інтерв’ю CBC.
У Unither Bioelectronics зазначають, попри невелику тривалість польоту дрона, важливим є сам факт його здійснення. Це засвідчило, що безпілотники можна використовувати для доправлення донорських органів у міських умовах. Політ ніяк не вплинув на стан органу – для цього використали спеціальний контейнер, який захищав легені від коливань і перепаду температур.
Наша компанія розглядає можливість розширення дальності польоту дрона. Зараз ми створюємо безпілотники, які можуть літати на 100 миль, а потім – на 200. Зрештою ми хочемо мати дрон, який може доправляти легені, серця й нирки по всій Північній Америці, – каже керівник Unither Bioelectronics Мартін Ротблат.
Після вилучення органу з організму людини, він придатний для трансплантації протягом обмеженого часу. Наприклад, серце може зберігатися за межами тіла до шести годин, легені – до восьми, нирки – до 24 годин. Тому оперативність доправлення донорських органів важлива.
Нагадаємо, у вересні вперше за 20 років в Україні трансплантували рогівку ока.
Раніше повідомлялося, в Україні вперше пересадили серце 13-річній дитині.