Ековиклики Миколаївщини: зберігання відходів, нові заповідники та адаптація до змін клімату

На Миколаївщині продовжується робота із відходами, що залишилися після руйнувань та обстрілів. Про це на брифінгу розповів заступник начальника обласного управління екології Дмитро Мац. Крім цього, в регіоні готуються до створення нових природоохоронних територій та виконання стратегії адаптації до змін клімату.

Більше подробиць в сюжеті телеканалу «МАРТ».

У Миколаївській області діє 7 майданчиків для тимчасового зберігання відходів, які залишаються після обстрілів і руйнувань. Це дозволяє системно збирати залишки зруйнованих конструкцій, перш ніж вони підлягатимуть подальшій переробці. Про це розповів заступник начальника обласного управління екології та природних ресурсів Дмитро Мац.

Цей новий вид відходів з’явився у 2022 році і для Миколаївської області, на жаль, він є дуже актуальним. До сьогоднішнього дня потерпають у нас громади Миколаївського району від обстрілів і з’являються відходи руйнувань. На початку 2022-2023 року багато руйнувань було в Баштанському районі, у Вознесенському районі, але на сьогодні це Снігурівська громада і Миколаївська громада, де фіксуються найбільші обсяги утворення цих відходів.

Наступний етап в цій роботі — переробка та повторне використання відходів. За словами посадовця, необхідне обладнання вже в розпорядженні Миколаївської територіальної громади.

Частину обладнання отримано Миколаївською територіальною громадою і вони планують зробити такий комплекс по переробці цих відходів на виїзді з Миколаєва на Баштанському шосе. І, крім того, як адміністрація, ми направляли запити до міжнародних донорів щодо надання такої техніки для переробки відходів руйнувань для області, щоб вона була персональна і могла працювати в різних громадах, які потребують цієї переробки відходів.

Окрім цього Дмитро Мац розповів, що в області планують створити нові природоохоронні території. Цього року розробляються два такі проєкти.

Створення нових об’єктів і відновлення тих, які ми можемо відновити — це наше завдання, яким ми займаємося. В цьому році розробляються проєкти створення двох заповідних об’єктів на загальну площу 719 гектарів. І навіть така невелика площа нам дає право казати, що ми працюємо в вірному напрямку і природнозаповідний фонд Миколаївської області буде тільки збільшуватись.

Також минулого року було завершено перший варіант «Стратегії адаптації до зміни клімату», а в березні 2025-го його доопрацьовано для подальшої роботи.

Ми всі бачимо наслідки змін клімату. За даними науковців, з початку 21 століття температура в Україні зросла на 2 градуси. А відповідно до Паризької кліматичної угоди, 1,5 градуса — це вже є критичний фактор зміни клімату. І ми бачимо, що навіть за підсумками року температура майже не змінилась, кількість опадів не змінилась, але змінився їх характер.

Документом передбачено 171 захід на загальну суму понад 155 мільйонів євро.

Ми зараз з цього великого переліку заходів, за допомогою робочої групи, яка була створена, з представників всіх структурних підрозділів і зацікавлених сторін, відбираємо ті, які реально втілити протягом наступних трьох років. І сьогодні доходить ця робота до фіналу і до винесення на розгляд обласної ради. Після затвердження ми будемо їх реалізувати.

Управління екології планує залучити грантову підтримку, аби реалізувати усі передбачені у стратегії заходи, розраховані на 7 років.

Більше про актуальну інформацію щодо ситуації в Україні та Миколаївській області можете знайти: