100 днів після відкриття ринку землі: як працює реформа в Миколаївській області

Вже 100 днів в Україні відкритий ринок землі. У Миколаївській обласній державній адміністрації проаналізували, скільки гектарів продали в регіоні та чи можна вважати реформу вигідною для області.

Про це йдеться у сюжеті телекомпанії «МАРТ».

Мораторій на продаж землі в Україні зняли 1 липня 2021 року. З цього часу розпорядження земельними ділянками перейшло на місцеве самоврядування.

Вперше за роки незалежності країни громадяни мають право напряму між собою укладати договір купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Законодавчі зміни зробили людей реальними власниками своєї ж землі.

Потрібно звернути увагу, що з 1 липня 2021 року до 1 січня 2024 року права власності на землі сількогосподарського призначення можуть набувати громадяни України у кількості не більше 100 гектарів. З 1 січня 2024 року вона змінюється і може становити до 10 000 гектарів, – розповів перший заступник голови Миколаївської ОДА Георгій Решетілов.

Також з 1 січня 2024 року зможуть купувати землю і юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни нашої держави. Однак під час оформлення договору будуть враховувати кількість землі, якою вже володіє кінцевий бенефіціарний власник. Прокоментували в облдержадміністрації і продаж землі іноземцям.

Іноземці та іноземні юридичні особи можуть набувати права власності лише у випадку прийняття рішення на референдумі, – наголосили в облдержадміністрації.

Наразі працюють і електронні аукціони. Георгій Решетілов каже, такі торги значно надійніші. Раніше їх проводили не завжди прозоро, з молотка та ще й зі значними відмінностями на регіональному рівні.

За період з 1 липня 2021 року в Україні склали понад 28 тисяч земельних угод і продали більше 70 тисяч гектарів землі. Озвучили показники і у нашому регіоні.

В Миколаївській області це 714 угод приблизно на 2000 гектарів землі. 86% – це договори купівлі-продажу, 14% – договори дарування, – зазначив перший заступник голови Миколаївської ОДА.

Середня ціна за землю в Україні складає 43 тисячі за гектар, в Миколаївській області – 23 тисячі 641 гривні за гектар. В облдержадміністрації кажуть, такі суми означають, що власники не поспішають продавати свої земельні ділянки і чекають на їх здорожчання, а покупці, навпаки, хочуть придбати землю якнайвигідніше. Зараз впевнено на ринку землі працюють близько 20-25% нотаріусів області.

Щоб купити землю, продавець та покупець мають підготувати документи до продажу, отримати витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку, нормативну грошову оцінку, експертний висновок та пройти попередню реєстрацію правовласності.

Серед проблем, які можуть виникнути під час оформлення договору купівлі-продажу, голова відділення Нотаріальної палати в Миколаївській області Кирило Нехимчук виділяє невиконання громадянами вимоги держави про безготівковий розрахунок.

Це потрібно розуміти, до цього треба звикнути. На ці аспекти люди мають закладати час. Безготівковий розрахунок – правильний і цивілізований шлях. Сподіваюся, що ми не повернемося до готівки, – каже Нехимчук.

Також затягнути процедуру може фінансовий моніторинг, під час якого мають перевірити походження коштів та витрати клієнта.

Нагадаємо, Україна цього року зібрала найбільший урожай зерна за історію незалежності.

Раніше повідомлялося, у серпні в Україні зареєстрували 6,5 тисяч земельних угод.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram