Фото: korysniporady.com.ua

Як пережити екстремальну спеку – поради на всі випадки

Коли влітку стовпчик термометра перевалює за 30°С, у людей знижується працездатність, з’являється апатія та буквально плавиться мозок. Спека небезпечна ще й через загрозу теплового удару.

Як зберегти бадьорість та гарне самопочуття – основні поради зібрав Укрінформ.

  • Не забувайте підтримувати водний баланс і не чекайте на відчуття спраги – пити треба постійно та маленькими порціями. Але не варто пити рідини, що містять кофеїн, алкоголь або велику кількість цукру, адже це призводить до втрати ще більшої кількості рідини. Уникайте гарячої та жирної їжі: вона створює додаткове теплове навантаження для тіла.
  • Якомога менше використовуйте кухонну плиту і духовку, щоб підтримувати прохолоднішу температуру у домі. Також зменшіть об’єм фізичних навантажень.
  • Електричні вентилятори можуть забезпечити комфорт, але коли температура повітря досягає критичної позначки, вони стають неефективними. Кращим способом охолонути може стати душ.
  • За можливості залишайтеся у приміщенні, бажано з кондиціонером. Необхідно якомога менше перебувати на вулиці, особливо в період з 11 до 16 години. Якщо все ж є потреба вийти з дому, то шукайте прохолоду й тінь.
  • Коли залишаєте авто, переконайтеся, що усі вийшли: ніколи не залишайте у спеку дітей або домашніх тварин, навіть з відкритими вікнами.
  • Будьте обережні із засмагою, вона є ознакою того, що шкіра постраждала від ультрафіолетового випромінювання, тож варто наносити креми з SPF не менше 30 за 30 хвилин перед виходом на вулицю.

Читайте також: У Києві водій трамвая знепритомнів під час руху: у кабіні водія було +47°C

Окрім того, приміщення можна охолодити навіть без використання кондиціонера.

  1. Ще на самому початку необхідно ізоляція приміщення – закрийте всі вікна і двері. Провітрювати приміщення потрібно рано вранці або пізно ввечері або вночі.
  2. Приміщення не повинно поглинати сонячні промені, тож на вікна необхідно повісити штори чи жалюзі. Вони непогано захистять приміщення від прямих сонячних променів, а також впишуться у будь-який інтер’єр. Ще одна опція – алюмінієва плівка. Вона хоч і не така естетична, але більш ефективна проти прямих сонячних променів. 
  3. Зняти всі килими. Вони не тільки служать джерелами пилу, але і акумулюють і затримують тепло в приміщенні. Також без них можна насолодитися приємною прохолодою стелі.
  4. Приміщення повинно бути зволожене. Цілюща волога знизить температуру на 2-3 градуси, а за відчуттями і зовсім на 4-5. Звичайно, не варто перебільшувати, адже в “тропічному” приміщенні за літо неодмінно з’явиться грибок. Головне – знати міру.
  5. Радикальний підхід включає розвішування в приміщенні мокрих рушників або простирадл. Процедуру варто повторювати кожні пів години. Також можна раз в пів години полоскати штори. Це нелегко, але бажана прохолода компенсує ваші зусилля.
  6. Гаряче повітря підіймається нагору, тож якщо ви вирішите полежати на підлозі – «виграєте» ще кілька градусів. Більш того, можна навіть спати на підлозі – просто покладіть матрац і насолоджуйтеся прохолодою. Звичайно, доведеться трохи пожертвувати комфортом, але хіба можна виспатися у спеку?
  7. Наповніть ванну холодною водою і відкрийте двері у квартиру. Поруч з приміщенням температура опуститься ще на 2-3 градуси.
  8. Заморозьте пляшки з водою і виставте в приміщенні. Таким чином, в кімнаті знизиться температура на всі ті ж 2-3 градуси. Важливо, що холодильник при охолодженні води витратить більше енергії, ніж потім “забере” пляшка. Таким чином, нагріється місце, де він стоїть. Щоб тепло не розходилося по всій квартирі, його необхідно ізолювати. Таким чином можна уявити, що місце проживання холодильника – тропіки, зате кімнати з пляшками – полюса, а мешканці житла – полярники. Дітям така концепція дуже сподобається.
  9. Якщо у вас загальне опалення, має сенс обмотати фольгою батареї, щоб вони не передавали дорогоцінний холод вгору і вниз по стояку. Звичайно, якщо у ваших сусідів не працюють кондиціонери – тоді будемо використовувати батареї ще одним джерелом прохолоди.
  10. На форумах багато хто радить перед тим, як йти спати, покласти в ліжко крижані пляшки, а потім їх прибрати. Лягати в приємну прохолодну постіль стане справжнім святом після спекотного літнього дня.

Нагадаємо, що сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри. У МОЗ розповіли, як отримати користь для організму від засмаги.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram