Управління комунальним майном, корпоративні реформи та розвиток економіки Миколаївщини

На Миколаївщині від початку повномасштабного вторгнення відбулося 355 аукціонів малої приватизації. Про це стало відомо під час чергового брифінгу на медіамайданчику Миколаївської обласної військової адміністрації. Крім цього говорили про створення наглядових рад та корпоратизацію підприємств.

Громади зможуть ефективніше управляти комунальним майном та отримувати більше надходжень до місцевого бюджету. Про це під час брифінгу повідомив заступник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Микола Марінов. За його словами в Україні триває реформа корпоративного управління, яка поступово змінює застарілі форми комунальних підприємств на більш сучасні моделі, зокрема товариства з обмеженою відповідальністю, акціонерні товариства та комунальні некомерційні підприємства. Метою змін є підвищення прозорості та ефективності.

З приводу рішень щодо передачі між державним і комунальним майном тощо. І також хочу наголосити, що ця реформа є не лише євроінтеграційною, а й важливою для наших партнерів, яких наразі в України та громад вже багато. У нас основний партнер — Данія, але є й інші, — зазначив Микола Марінов.

Заступниця міністра економіки, довкілля та сільського господарства Дарина Марчак ділиться, що за результатами аукціонів через систему Prozorro. Продажі Миколаївська область має гарні результати, що неабияк тішить.

З початку повномасштабного вторгнення проведено 355 аукціонів малої приватизації і залучено 209 млн грн до місцевих та обласного бюджетів. Причому ми бачимо, що більше половини цієї суми залучено лише за 2025 рік, що фактично говорить про суттєве зростання темпів надходжень, — розповіла заступниця міністра економіки.

Посадовиця додає, що конкуренція під час торгів становить у середньому 2,8 учасника, що сприяє зростанню ціни.

Це, насправді, хороший елемент і показник того, що область вчиться ефективно використовувати майно, особливо нерухомість, як інструмент збільшення власних надходжень. Ми також багато говорили про нові інструменти в управлінні майном, такі як створення наглядових рад і корпоратизація підприємств, — зазначила Дарина Марчак.

Заступник Миколаївського міського голови Сергій Коренєв розповідає, що у 2023 році місто також розпочало реформу корпоративного врядування. За його словами, це масштабна трансформація управління підприємствами відповідно до стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку.

На сьогоднішній день, так само в межах антикорупційної ініціативи Європейського Союзу та за участі міжнародних аудиторів, ми перебуваємо в процесі відбору членів наглядової ради для найбільшого підприємства у сфері публічних перевезень Миколаєва — «Миколаївелектротранс». Плануємо до кінця літа сформувати цю наглядову раду. Також на шляху реформування підприємства «Миколаївоблтеплоенерго», яке планує мати наглядову раду до кінця цього року. Звісно, все це пов’язано з голосуваннями Миколаївської міської ради, тобто депутати ще будуть затверджувати цих членів наглядових рад, але цей процес уже розпочато і є певні успіхи, — повідомив Сергій Коренєв.

Заступник начальника Миколаївської ОВА Микола Марінов додає, що дані реформи мають велике значення для регіону. До того ж вони допоможуть налагодити кращу взаємодію та порозуміння з міжнародними партнерами.

Для них ця прозорість в управлінні комунальним майном формується так само, як у них. Вона дуже сприяє тому, що вони розуміють, що відбувається, і охочіше допомагають та інвестують кошти, — зазначив Микола Марінов.

Більше про актуальну інформацію щодо ситуації в Україні та Миколаївській області можете знайти: