Над Антарктикою «закрилася» озонова діра рекордних розмірів

В кінці грудня 2020 роки над Антарктикою остаточно закрилася рекордна озонова діра. Вона була найдовшою, а також однією з найбільших і найглибших дір за 40 років спостережень.

Про це повідомила Всесвітня метеорологічна організація (WMO).

Максимального розміру озонова діра над Антарктикою досягнув 20 вересня 2020 року. Тоді вона розрослася до 24,8 мільйона квадратних кілометрів. Причиною її появи були природні метеорологічні умови і постійна присутність в атмосфері речовин, що руйнують озоновий шар. Зокрема, зростання дірки сприяв сильний стабільний холодний полярний вихор, а також дуже низькі температури в стратосфері.

Ті ж метеорологічні чинники викликали появу рекордної озонової діри над Арктикою в 2020 році. Тоді її розмір становив 6 мільйонів квадратних кілометрів – це територія в три Гренландії. Ця діра з’явилася на початку весни і затягнулася в кінці квітня.

Однак в 2019 році, як повідомляють метеорологи, озонова діра над Антарктикою була надзвичайно малою і короткочасною.

Фото: Всесвітня метеорологічна організація

Як зазначила керівник відділу досліджень атмосферного середовища WMO Оксана Тарасова, завдяки останнім двом сезонам дослідники поліпшили розуміння факторів, що впливають на формування озонових дір.

Нам потрібні постійні міжнародні дії для забезпечення Монреальського протоколу щодо хімічних речовин, що руйнують озоновий шар. В атмосфері все ще досить озоноруйнуючих речовин, які щорічно викликають виснаження озону, – сказала Оксана Тарасова.

Озонова діра – це значне падіння концентрації озону в озоновому шарі планети, який стримує ультрафіолетове випромінювання. У разі зменшення концентрації озону шкідливе випромінювання може нашкодити людям і тваринам, також радіація нагріває світовий океан, збільшуючи смертність морських істот і рослин.

Такі дірки почали регулярно з’являтися в результаті діяльності людини, зокрема активного використання і викиду в атмосферу речовин, що впливають на виснаження озону.

Тому в 1985 році був розроблений Монреальський протокол щодо захисту озонового шару Землі. Ним передбачено припинення або обмеження виробництва речовин, які вважають причиною появи озонових дір.

Нагадаємо, минулий рік став одним з найспекотніших на планеті, а в Європі середня річна температура побила попередній рекорд, встановлений в 2019 рік (вважався найспекотнішим).

Раніше повідомлялось, на острові Галіндез (Антарктида), де розташована українська станція “Академік Вернадський”, відколовся шматок льодовика Woozle Hill.

Як відомо, тропічні ліси Амазонки можуть перетворитися в суху рівнину вже до 2064 року.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram