На Миколаївщині вшанували пам’ять жертв Голокосту Богданівського табору смерті

30 вересня, в селі Богданівка, що на Вознесенщині Миколаївської області відбувся мітинг пам’яті жертв Голокосту на місці табору смерті, де загинуло близько 54 600 євреїв з Одеської, Вінницької, Миколаївської областей, а також сусідньої Румунії. 

Про це йдеться у сюжеті кореспондента телеканалу «МАРТ».

Село Богданівка розташоване на Вознесенщині, а саме на схилах яру вздовж річки Південний Буг. Не випадково, що у жовтні 1941 року окупанти обрали це місце для організації табору смерті. Сюди румунські союзники нацистської Німеччини звозили для винищення євреїв з Бессарабії, Буковини, Одеси, Східного Поділля та самої Румунії. Наприкінці того року в таборі налічувалося близько 54 з половиною тисяч в’язнів, масове вбивство яких сталося 21-го грудня.

На знак вшанування пам’яті загиблих, у 1996 році в Богданівці було відкрито пам’ятник жертвам Голокосту.

Це місце набуло такого меморіального виду і як локація для проведення пам’ятних заходів, уроків пам’яті десь на початку 90-років минулого століття. З тих пір він постійно оновлюється, розвивається і проводиться благоустрій території. За цим місцем починаючи з початку 2000-х років доглядає Богданівська загальноосвітня школа, — розповів голова Миколаївської обласної єврейської общини Михайло Гольденберг.

Щороку у ці осінні дні Богданівка стає місцем паломництва багатьох євреїв задля вшанування пам’яті своїх предків. Ініціаторами та організаторами мітингу є голова єврейської общини Миколаївщини Михайло Гольденберг, директор Богданівської школи Олексій Поспєлов та колишній в’язнів табору смерті Мітя Биков.

Коли я вступаю ногою на цю землю, коли я думаю про цю землю, я одразу згадую 28 членів нашої родини, які були розстріляні у цих місцях та спалені. Тоді вода у Південному Бузі стало темно червоною від крові, людської крові. На превеликий жаль це місце довгий час було забуте, на превеликий жаль це місце ніколи раніше не відвідувало така велика кількість людей, бо радянська влада не хотіла відводити пріоритет тому, що творилось свого часу тут. Тож я щасливий, що тут поряд з вами, на цій святій землі і можу висловити свою глибоку скорботу, — поділився своїми враженнями Мітя Биков.

Проведення мітингу традиційно збігається з пам’ятними заходами 80-ї річниці трагедії Бабиного Яру та зібрав понад двох сотень чоловік з різних міст України та представників з-за кодону. Серед присутніх був народний депутат Артем Чорноморов, депутат облради Антон Табунщик, керівники держадміністрацій Одещини, заступник голови Миколаївської ОДА Юрій Гранатуров, а також місцеві жителі та члени єврейських общин.

Зараз приїхали сюди і представники посольства Ізраїль, багато гостей зі Сполучених Штатів Америки та інших міст, аби пам’ять ця жила і даний меморіал став національним. Обласна державна адміністрація і народний депутат Артем Чорноморов зараз роблять все для того, щоб ця пам’ятка набула статусу національного значення. Він вже зарезервував фінансові ресурси у державному бюджеті, аби на наступний рік вже зробити проєктну документацію на дійсно гідний тих страшних подій пам’яті меморіал, — розповів Юрій Гранатуров.

Наприкінці пам’ятної процесії головний рабин Миколаївщини Шалом Готтліб прочитав поминальну молитву, учасники мітингу запалили свічки пам’яті та поклали квіти до пам’ятнику. Завершився захід спільною висадкою біля нього дерев на честь 127-ми вцілілих в’язнів Богданівського табору смерті. 

Нагадаємо, у Миколаєві 19 вересня вшанували пам’ять жертв Голокосту. Представники влади та єврейської громади поклали квіти до пам’ятних знаків у Миколаєві та на території Воскресенської селищної ради.

Як відомо, Кабінет міністрів затвердив довічну стипендію для громадян України, які рятували євреїв на території України в роки Другої світової війни. Серед них подружня пара пенсіонерів з Миколаївської області – Григорій і Поліна Цибулько.

Поширити:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram