Або декларуєш, або отримуєш штраф: з 1 липня в Україні боротимуться з незадекларованими працівниками

З 1 липня Державна податкова служба і Держпраця разом боротимуться з використанням українськими підприємцями незадекларованих працівників. Щоб уникнути непорозумінь та роз’яснити, наскільки важливо офіційно працевлаштовувати співробітників, у Миколаєві провели тренінг-лекцію.

Про це повідомляє кореспондентка телеканалу «МАРТ».

За даними Держстату, в Україні понад 3,4 млн людей працевлаштовані неофіційно. Це 20,6% від загальної кількості зайнятого населення. Однак тепер наймати «тіньових» працівників стане значно складніше, бо Держпраця спільно з Державною податковою службою починають проводити перевірки, моніторинги й інспекції підприємців.

Коли робився аналіз незадекларованої праці в Миколаївській області, вдалося визначити ризикові сфери, де найбільше використовується праця неоформлених осіб. Це сфера торгівлі, організації харчування, сільське господарство, будівництво. Дослідження ми проводили за даними Державної податкової служби та Пенсійного фонду України, – каже заступниця начальника відділу з питань дотримання законодавства про працю Олена Чернова.

Інспекційна кампанія складатиметься з двох частин. Перша – інформаційна – має на меті популяризувати офіційне працевлаштування та роз’яснити, чим небезпечна незадекларована праця. А от другу частину підприємці відверто побоюються, бо вона передбачає фактичні перевірки податкової та інспекції Держпраці. Для того на тренінгу і зібралися, щоб пояснити, хто і як має діяти в правому полі та на що має право.

Підприємці – це не злочинці і не порушники, їх не треба ловити і карати. Так, можливо, вони роблять щось неправильно, однак це все виключно через незнання. Ми хочемо, щоб усі суперечливі питання були зняті і підприємці могли спокійно працювати, – пояснила головну мету тренінгу-лекції координаторка руху «300 миколаївців» Ольга Набокова.

В управлінні Держпраці зазначають, підприємці не хочуть офіційно влаштовувати на роботу через абсолютно різні причини. А часом і самі працівники підтримують ініціативу «тіньової» роботи. 

Деякі не хочуть працевлаштовувати офіційно, щоб не сплачувати державі податки і відповідні збори. Хтось робить це в умовах конкуренції і не хоче додатково витрачатися на «білу» зарплатню. Різні причини бувають і з боку працівників, які проти оформлення на роботу належним чином знову ж таки через податки. Їм зручніше отримувати гроші «у конвертах». Є люди, які стоять на обліку у центрі зайнятості, тож хочуть схитрити, – пояснила Олена Чернова.

Перевіряти підприємця можуть лише за наявних підстав, наприклад, не відповідність кількості працівників з робочим обладнанням, активами, обсягами виробництва або послуг на інших аналогічних підприємствах. За порушення законодавства можна отримати штраф.

Якщо роботодавець сплачує єдиний податок першої, другої або третьої групи, йому спочатку дають попередження. До інших суб’єктів господарювання, які перебувають на загальній системі оподаткування або на четвертій групі єдиного податку, можуть застосувати більш серйозніше покарання – штраф розміром 10 мінімальних заробітних плат за одного незадекларованого працівника. Зараз мінімалка – 6000 грн, тож сума становить 60 000 гривень, – додала Олена Чернова.

Подібні заходи за участі контролюючих і перевіряючих органів планують проводити і далі. Бо переконані, якщо збиратися в дружній атмосфері і не боятися, а розбиратися, можна з легкістю дійти порозуміння.

Нагадаємо, прожитковий мінімум з 1 липня становитиме 1 854 гривні.

Раніше повідомлялося, Президент Зеленський підписав указ про підвищення зарплат медикам.

Поширити:

Грудень 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031